2030’a kadar Ford araçlara Google Android kurulacak

İki büyük Amerikan devi Ford ve Google; otomobil şirketinin “dönüşümünü hızlandırmak” ve bağlantılı araç deneyimini yeniden keşfetmek” amacıyla stratejik ortaklığa gittiklerini duyurdu. Ford 2030’a kadar tüm araçlarına Google Android yerleştirecek!

Anlaşmanın bir parçası olarak Ford, tüm yeni araçlarına Google’ın Android işletim sistemi kurmaya 2023 yılında başlayacak.

Bu yıl yollara çıkacak 17 yeni Ford modeli:

Ford ve Google anlaşmasıyla neler olacak:

Pazartesi günü açıklanan son anlaşma, Ford’un Google’ın bulut sisteminden yararlanmasına ve yapay zeka sistemlerini; fabrikalarda, bayilerde ve araçlarda kullanmasına olanak tanıyor.

Anlaşma, otomobil üreticisine Google’ın veri, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) deneyiminden yararlanma fırsatı verecek.

2023’te başlayacak 6 yıllık işbirliği; Ford ve Lincoln marka araçlarda Android tabanlı Google uygulamalarının ve hizmetlerinin kullanılabilmesini sağlayacak.

Ford’a göre Google’ın teknolojisi, üretim süreçlerindeki olası kusurların ortaya çıkarılmasına yardımcı olacak. Ayrıca tedarik zinciri lojistiğinin iyileştirilmesine olanak tanıyacak. Yanı sıra araçlarının bakım zamanı geldiğinde veya bir geri çağırma olduğunda müşterileri uyaracak.

Team Upshift adıyla çalışma grubu kuruldu

İki dev arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için Team Upshift adıyla bir çalışma grubu oluşturuldu. Her iki şirketten mühendislerin görev alacağı grup, dönüşümün sınırlarını zorlayacak.

Ford Google ile yeni modellerinde Android kullanımını içeren 6 yıllık anlaşmaya gitti

Ford ve Google inovasyonda birleşti

Ford CEO’su Jim Farley, şirketin elektrifikasyon, bağlanabilirlik ve otonom sürüşler konularında tarihin en derin dönüşümünün yaşadığı bir süreçten geçtiğine vurgu yaparak, şunları ifade etti:

“Google ve Ford’un yol arkadaşlığı, müşterilerimize üstün bir deneyim sunma ve işimizi modernleştirme kapasitesine sahip bir inovasyon gücü yaratacaktır.”

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.