25-30 bin TL’ye hangisini almalı?

Okurlarımızdan Serhat Bağcı soruyor:

– 25-30 bin TL aralığında HB araba almak istiyorum. Herkes Renault Clio almamı söylüyor ama o aracı sevmiyorum. Bu fiyat aralığında hangi otomobili tavsiye edersiniz?

Bu konu ile ilgili Uğur Yumak’tan yardım rica ediyorum.

Teşekkurler….

Uzmanımız Uğur Yumak yanıtlıyor:

“Clio bu fiyat aralığında yer alan ve ikinci eli güçlü tercihlerden biridir. Ama madem siz onu düşünmüyorsunuz alternatifler için şunları söyleyebilirim:

25-30 bin lira aralığında HB otomobilleri tek tek sıralamak yerine benim önereceğim iki modele göz atalım.

1- Suzuki Swift 1.3

Şık ve modern bir tasarımı var, biraz Mini Cooper modellerini andırıyor. Yol tutuşu – iç tasarımı daha kaliteli ve güncel. Eğer kışların sert geçtiği, kar yağışlı bir şehirde yaşıyorsanız bu aracın 4 çeker seçeneği de mevcut. Bu aracın 4 çeker sistemi Subaru tarafından geliştirildiğini de ekleyeyim.

Clio benzinli’den daha az yakıt tüketir. Bu arada 1.3 lt hacimli küçük motora sahip Swift, sınıfındaki bir çok otomobile nazaran çok daha çeviktir.

2. Skoda Fabia 1.2

Yollarda aslında çok sayıda dolaşan ama dikkat etmediğimiz bir model Fabia. Bu otomobilde küçük segmentte ve yol tutuşu – iç tasarımı ve modern tasarımı ile Clio’ya alternatifler listesinde yer alıyor. Skoda yıllardır Volkswagen çatısı altında yer alıyor. Skoda’nın motoru, içi -dışı Alman mühendisliği. Kullanılan motor ve bir çok mekanik parçası Golf veya Polo ile aynı ama Skoda’nın fiyatları marka konumlandırması nedeniyle daha makul.

Yakıt konusunda Clio kadar yakar ama Clio’dan daha performanslıdır ve sizi üzmez.

3- Clio mu, Swift mi yoksa Fabia mı? Seçim yapmak için mutlaka test sürüşü yapın. Araçların içini inceleyin. Size en çok hitap eden aracı bu şekilde anlayacaksınız.

Uğur YUMAK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.