Ucuz-küçük-elektrikli savaşında Renault 5 de olacak

Sadece 9 saatte üretilebilen elektrikli Renault 5 ile marka Tesla üretim hızını geride bırakacak.

Cenevre Otomobil Fuarı 2024 az sayıda otomotiv şirketinin katılımıyla açıldı. Katılımcıların en güçlülerinden olan Renault, 25 bin eurodan biraz daha ucuz fiyatlanacak, küçük Renault 5 elektrikli aracını tanıttı. Etkinlik kapsamında tanıtılan retro temalı Renault 5, Fransız markanın pahalı elektrikli araç fiyatlarına ve Çin’den gelebilecek potansiyel rekabete tepkisi olarak değerlendirildi. Yıllar önce Türkiye için 1.6-dizel-otomatik formülü geçerliydi, önümüzdeki yıllarda ucuz-küçük elektrikli üçlemesi konuşulacak gibi duruyor. Renault 5 bu segmente katılacak. Dacia Spring ise zaten bu sınıfta yer alıyor.

Elektrikli Devrim Başlıyor: Renault 5, “retrofütüristik” tasarımı, uygun fiyatı ve 400 kilometreye kadar menzili ile elektrikli araç pazarında devrim yaratmaya hazırlanıyor.

Modern Bir Klasik: 1972’de yollara çıkan efsanevi modelin modern yorumu olan Renault 5, geçmişin nostaljisini modern teknolojiyle harmanlıyor.

İki pil seçeneği, 400 kilometreye kadar menzil ve üç farklı güç seviyesi ile değişik ihtiyaçlara ve bütçelere uygun bir Renault 5 modeli bulunacak.

Avrupa’da Üretiliyor: Renault 5, Avrupa’da üretilen ilk elektrikli modellerden biri olma özelliği taşıyor. Bu sayede Avrupa otomotiv endüstrisinin canlanmasına katkıda bulunacak.

Hızlı Üretim: Renault 5’in üretimi sadece 9 saat sürüyor. Bu da Tesla’dan bile daha hızlı bir üretim süresi anlamına geliyor.

2025’te Satışa Sunulacak: Renault 5’in 2025 yılında Avrupa pazarında satışa sunulması planlanıyor.

Renault 5 E-Tech electric ucuz-küçük-elektrikli savaşında markanın kozu olacak.

Renault 5’in Teknik Özellikleri:

 • Tasarım: Retrofütüristik
 • Pil Seçenekleri: 2
 • Menzil: 400 km’ye kadar
 • Güç Seviyeleri: 3
 • Fiyat: Piyasadaki mevcut küçük elektrikli araçlardan binlerce avro daha uygun
 • Üretim: Douai, Fransa
 • Piller: Envision AESC
 • Elektrik Motorları: Cleon, Fransa
 • Üretim Süresi: 9 saat
 • Lansman tarihi: Belirtilmedi ancak 2024 ortası bir tarihte olması bekleniyor. Türkiye’ye gelmesi 2025 yılını bulur.
 • Fiyat:  Açıklanmadı ancak 25.000 Euro civarından başlayacak
 • Piller: 40 ve 52 kilowatt saat olmak üzere iki versiyon.
 • Çıkış: 70, 90 veya 110 kilovat

Rakipleri kimler olacak

Renault 5, bu yıl çoğunluğu Stellantis olmak üzere mevcut ve gelecek modellerle rekabet edecek. Taban fiyat olarak en yakın olanı, 23.900 €’dan başlayacak (ve daha sonra 20.000 €’nun altında kısa menzilli versiyonunu içerecek) Citroen e-C3 ve yakında çıkacak yeni Fiat Panda olacak.
Şu anda piyasada bulunan otomobiller arasında, ülkelere ve teşviklere bağlı olarak genellikle 30.000 Euro’nun ortasında fiyatlandırılan Opel Corsa-e ve Peugeot e208 yer alıyor.
Daha ileriye bakıldığında, Volkswagen Grubu’nun VW ID2 de dahil olmak üzere yaklaşık 25.000 Euro’luk küçük EV’leri piyasaya sürmesi bekleniyor.
Diğer rakipler arasında Hyundai/Kia’nın ve hatta uzun süredir küçük bir EV planlayan Tesla’nın düşük maliyetli modelleri yer alabilir.
BYD gibi otomobil üreticilerinin Çin ürün yelpazesinde bu modeller olmasına rağmen, Çinli markalar henüz tam elektrikli modellerle küçük hatchback pazarına saldırmadı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.