“3 günlük” Tesla, Volkswagen, GM ve Ford’dan daha değerli oldu

Yıkıcı teknolojiler, sürüş yardımcısı sistemler, otonom 2-3-4 derken, yeni nesil şirketler yeni nesil otomobilleriyle dünyanın en değerli şirketleri haline geliveriyor. Bunun son örneğini otomotiv şirketlerinde gördük.

Kuruluşu çok eskişe gitmeyen elektrikli araç üreticisi Tesla, bugün itibariyle hisse değeri açısından 100 yıllık geçmişe sahip eski devleri geçmeyi başardı. Tesla hisse fiyatı 22 Ocak çarşamba itibariyle günlük yüzde 5 artarak, şirketin piyasa değerinin 100 milyar doların üstüne çıkmasına neden oldu.

Artık ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, Volkswagen şirketinden daha değerli. En değerli araba şirketi sıralamasında Tesla hamlesi nasıl gelişti? Yılda 11 milyon araç üreten Volkswagen, 400 bin araç üreten Tesla’dan daha mı değersiz? ABD’nin yüzyıllık GM ve Ford gibi devleri bir Tesla etmiyor mu?

Şimdi ABD elektrikli araç üreticisi Volkswagen’den daha değerli.

Tesla’nın piyasa değeri 100 milyar doları aştı

Tesla hisselerini adeti New York Borsası’nın kapanışı itibariyle 555 dolara ulaştı. Bu rakam bir otomobil üreticisi tarafından daha önce hiç elde edilmemiş bir piyasa değerlemesine anlamına geliyor.

GM (General Motors) ve Ford gibi iki yüzyıllık devi de geride bırakan Tesla, aynı zamanda en değerli Amerikan otomobil üreticisi haline de geldi.

Tesla’nın değeri Volkswagen’in değerini de aştı. Alman otomotiv devi yılda milyonlarca araç üretiyorsa da, Elon Musk’ın şirketi bu rakamın çok uzağında. Tesla, 2019’da 400 bin adetten daha az araba üretti.

Peki arada milyonlarca adetlik araç üretim ve satış farkına rağmen nasıl en değerli otomotiv şirketi olunur ki? İşte sanal alem, borsalar, hisse senetleri ve bunların üzerinden oynanan oyunlar mı dediniz?

Uzaya gönderilen Tesla otomobilin içinde Türkiye’den giden parçaların da kullanıldığını biliyor musunuz? Mehmet Emin Karamehmet’in ortağı olduğu Gemlik’teki Maysan Mando üretti, Tesla, Model 3 konsept üzerinde kullandı ve uzaya yolladı!

Borsa yükselirken, Tesla hisseleri de yükseliyor

Yeni değeri 100 milyar doların biraz üzerinde olan Tesla, Japon Toyota’dan sonra dünyanın ikinci en değerli otomotivcisi oluverdi. Doğal olarak Tesla hisseleri New York borsasında yaşanan yükselişten fazlasıyla payını alıyor.

Analistler, halen 555 dolar olan hissenin 800 dolara çıkabileceği yorumları yapıyorlar. 555 dolara yükselen Tesla hisseleri, bu çıkışı son üç ayda iki kat değerlenerek elde etti. Bu değerlendirmede şirketin Çin fabrikasının üretime geçmesi ve Almanya’da yatırım kararı alması etkili oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz