3 yeni e-tech Renault: Hibrid Clio, fişli Megane ve Captur

Avrupa aldı başını elektrikli ve hibrid araçlara doğru yelken atı. Havayı kirleten gaz salımlarına ceza yağmaya başladı. Renault Grubu da bu alandaki etkili olmak isteyen markalar arasında. 3 yeni e-tech Renault: Clio, Captur ve “fişli” Megane detaylandı. Clio hibrid Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak?

Cenevre Otomobil Fuarı 2020 yapılabilseydi bunu geniş kitlelere bizzat gösterebilecekti. Şimdi basın bültenleri ve online basın toplantıları ile yetinilmek zorunda kalınıyor. Ah! bu Koronavirus. Neyse biz gelelim yeni nesil elektrikli ve hibrit Renault modellerine.

Fransız marka Türkiye’de üretilen yeni Clio E-TECH 140 bg, yeni Captur E-TECH Plug-in 160 bg ve yeni Megane E-TECH Plug-in 160 bg modellerini 2020 itibariyle yollara çıkarıyor.

Bu yeni hibrit modeller Renault ZOE, Twizy ve tamamen elektrikli Kangoo Z.E. modellerinden oluşan Renault fişli ürün gamını zenginleştiriyor.

Clio E-TECH, şehir içindeki kullanım süresinin yüzde 80’ini tamamen elektrik modunda gerçekleştirerek benzinli bir motora göre yüzde 40’a kadar yakıt tasarrufu vaat ediyor.

Yeni Captur E-TECH Plug-in ve Yeni Megane E-TECH Plug-in, karma kullanımda (WLTP) 50 kilometreden 135 km/s hıza kadar ve şehir içi kullanımda 65 kilometreye kadar (WLTP şehir) %100 elektrikle kullanım imkanı sunuyor.

Renault hibrit motorları iki versiyonla çıkacak: “Full hibrit” için E-TECH (HEV veya “hibrit”) ve “plug-in hibrit” için E-TECH Plug-in (PHEV veya “şarj edilebilir hibrit”). E-TECH motor, CMF-B ve CMF-C/D modüler platformları sayesinde bu modellere entegre edilebiliyor.

Renault Grubu, 2022’ye kadar tamamen elektrikli 8 model ve hibrit & şarj edilebilir hibrit model olaraksa 12 yeni otomobil çıkaracak.

Renault mühendisleri tarafından geliştirilen E-TECH motor (hibrit veya plug in hibrit), 2014 yılında gösterilen EOLAB konseptinin mirasından ve 1.6 litre yeni nesil benzinli motor ışığında İttifak bünyesinde tasarlanan motorlardan yararlanıyor. HSG (High-Voltage Starter Generator: yüksek gerilimli marş) ve multimod debriyajsız vites kutusu olmak üzere iki elektrikli motor eşlik ediyor.

Clio E-TECH 1,2 kWh pile (230V) sahip. Yeni Captur E-TECH Plug-in ve yeni Megane E-TECH Plug-in, %100 elektrikli sürüşte şehir içinde 65 km’ye kadar sürüş imkanı sunan 9,8 kWs akü (400V) ile sunuluyor.

Clio’ların en iyisi, şimdi hibrit. Yeni nesil Clio, Renault Grubu’nun geleceğe yönelik otonom, elektrikli ve internet bağlantılı vizyonunu şekillendiren bir model olarak dikkat çekiyor. Yeni Clio, otonom sürüşe giden araçlara atılmış ilk adım olan Seviye 2 Otoyol ve Trafik Sıkışıklığı Yardımcısı da dahil olmak üzere, pazardaki en modern ve kapsamlı sürüş destek sistemlerine sahip. 9,3″ ekranı ve Renault EASY CONNECT ile aynı zamanda ekstra multimedya özellikler de sunuyor.

Yine bir ilk olarak, Clio ürün gamı artık “full hibrit” E-TECH motor ile birlikte sunuluyor.

Clio E-TECH 140bg ile sunulan hibrit motor, sadece 6,9 saniyede 80 ila 120 km/s hıza ulaşarak, pazarın ön sıralarındaa dinamik tepki ile maksimum kullanım verimliliği sunuyor.

Rejeneratif frenleme, 1,2 kWh (230V) pillerin kendini şarj etme konusundaki yüksek kapasitesi ve E-TECH sisteminin verimliliği ile birlikte tüketimi optimize ediyor. Şehir içindeki kullanım süresinin %80’ini tamamen elektrik modunda gerçekleştirerek içten yanmalı bir motora kıyasla %40’a kadar yakıt tasarrufu sağlamış oluyor. Tamamen elektrikli modda Yeni Clio 70-75 km/s hıza kadar çıkabiliyor.

2020 – Nouveau Renault CAPTUR E-TECH Plug-in et Nouvelle Renault CLIO E-TECH

Tüm hibrit motorlar, bir dCi 115 motora kıyasla sadece 10 kilo ile sınırlı artı ağırlığı temsil ediyor. Clio E-TECH 4,5 litre/100 km’den daha az tüketim ve 100 gramdan az CO2/km emisyon oranına sahip (WLTP değerleri, nihai onaya tabidir). Batarya (300 litre) ile bagaj alanını küçültmüyor; arka koltuk katlanabiliyor ve stepne yeri bulunuyor. Bu yeni motor, konfor ve performansı bir araya getirerek üst segmente ait dinamik özellikler ile Clio’nun 30 yıllık DNA’sına sadık kalıyor.

Yeni Captur – Plug-in hibrit: Şarj edilebilir (Plug-in) hibrit E-TECH motoru ile otonom, bağlantılı ve elektrikli bir küçük SUV versiyonu oldu.

E-TECH Plug-in 160 bg motor ve yüksek kapasiteli pil (105 kg sınırlı ağırlık için 9,8 kWh ve 400V), karma tüketimde (WLTP) 135 km/saate kadar 50 km’den fazla, şehir içi kullanımda ise (WLTP City) 65 km’ye %100 elektrikle çalışma imkanı sunuyor. Yeni Captur, günlük yolculuklarda yakıt tüketmeden elektrikle çalışabiliyor. Uzun yolculuklarda, hafta sonlarında veya tatillerde ise menzil konusunda önemli bir performans vaat ediyor.

Yeni Captur E-TECH Plug-in, sınıfının en büyük iki ekranına sahip: 10.2 inç dijital gösterge paneli ve Renault EASY LINK sistemli 9.3 inç multimedya ekranı. Bu iki ekran, aktif sürüş modlarının izlenmesini kolaylaştırıyor. Gösterge paneli ekranında, akış değişimlerini, enerji geri kazanımını, gerekli şarj süresini veya pilin mevcut şarj seviyesini görüntülemek mümkün oluyor.

Yeni Megane HB E-TECH Plug-in

İlk kez 1995 yılında lanse edilen Megane, dünya çapında 4 farklı nesil ile 7 milyon satış adedine ulaştı. Şarj edilebilir hibrit E-TECH Plug-in teknolojisi ile sunulacak olan Yeni Megane HB ile 160 bg şarj edilebilir E-TECH plug-in hibrit motorunu pazara sunuyor.

Yeni Captur E-TECH Plug-in ve yeni Megane HB E-TECH Plug-in, 9,8 kWh (400V) kapasitesi olan pili sayesinde, karma tüketimde (WLTP) 50 kilometreden 135 km/s hıza kadar ve şehir içi kullanımda 65 kilometreye kadar (WLTP City) %100 elektrik kullanımına izin veren menzil sunuyor.

Yeni Megane E-TECH Plug-in, karma tüketimde 1,3 L/100 km tüketim ve 30 gram CO2/km (onay aşamasındaki WLTP değerleri) değerlerine sahip. Yeni Megane E-TECH Plug-in, Renault EASY LINK multimedya sistemi ve 10.2 inç dijital gösterge paneline sahip yeni bir 9.3 inç multimedya ekrana sahip. 3 sürüş modu ile özel MULTI-SENSE ayarlarından faydalanıyor:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.