350 öğrenci bugün alternatif enerji için yarışıyor

Alternatif Enerjiler Yarışıyor sloganıyla Cuma günü başlayan Shell Eco-marathon Türkiye, bugün tamamlanıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ve Shell Türkiye iş birliğiyle düzenlenen; Shell Eco-marathon Türkiye’ye 19’u üniversite, 4’ü lise olmak üzere toplam 23 takım; 350 öğrenciyle katılıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Yenibosna’daki Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen Shell Eco-marathon Türkiye; heyecanına ortak olmak isteyen herkes etkinliğe ücretsiz katılabiliyor.

Shell Eco-marathon Türkiye kapsamında bugün (23 Eylül Pazar) yarışmanın yanı sıra; gençleri ve çocukları yenilikçi düşünmeye ve farklı enerji kaynakları üretmeye teşvik eden aktiviteler ve atölyeler yer alacak. Ziyaretçiler, Linde, Redbull, Shell Helix, deli2go, Mutlu Akü Slot Car, Game On, Motorsport.com; Userspot, Borusan, Else Enerji, Maker Çocuk’un destekleriyle gerçekleştirilecek ücretsiz kodlama eğitimi, robotik kodlama, 3D printer uygulama; sanal gerçeklik oyunlarını deneyimleme şansı yakalayacak. Ayrıca Doğan Kabak, Saffet Üçüncü ve Cem Arslan, Shell Eco-Marathon Türkiye’ye katılarak, öğrencileri destekleyecek. Sonuçların açıklanacağı ödül töreninin ardından bugün saat 17:00’da gençlerin yakından takip ettiği bir isim olan Jabbar’ın konseri ücretsiz olarak izlenebilecek.

Otomotive proje desteği

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, TİM’in Yenibosna’daki Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen yarışmada öğrencileri ziyaret ederek başarılar diledi. Gülle, gençleri yenilikçi fikirler üretmeyi teşvik eden Shell Eco-marathon Türkiye’ye destek vermekten mutluluk duyduklarını belirterek; “Biz, genç, dinamik ve teknolojik üretkenliği yüksek bir nüfusa sahibiz. Bu genç nüfus, ekonomimizin güçlenmesindeki en kritik role sahip. Ülkemizin 2023 hedeflerine, gençlerimizin teknolojik üretkenliği ve başarıları ile ulaşacağız. İhracat yapan 71 bin şirketin temsilcisi olarak, bu maratonda ‘iş birliği yapan kuruluş’ olarak yer almak, bizler için gurur ve heyecan kaynağı. İnovasyon açısından çok önemli olan bu etkinliğimizi her yıl daha da büyütmeyi, çok daha fazla gencimizin bu önemli etkinlikte yer almasını arzuluyoruz ” dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik; yarışmaya katılan gençlere otomotiv endüstrisindeki yenilikleri aktararak destek olduklarını belirtti. Shell Eco-marathon’u çok önemsediklerini ve Türk otomotiv endüstrisinin gelişimine önemli katkı sunacağına inandığını belirten Çelik; “Sektörde 2030 yılında maliyetlerin yarısının yazılım ve elektronikten oluşacağı öngörülüyor. Yeni ekosistemde öncü rol üstlenmeliyiz. Shell Eco marathon’u da bu nedenle çok önemsiyor; Türk otomotiv endüstrisinin gelişimine önemli katkı sunacağına inanıyoruz. Gençleri enerji verimliliğine ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik çalışmaya teşvik eden yapısıyla hedeflerimizle örtüşüyor” diye konuştu.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, “Türkiye’de 1000’i aşkın istasyonumuzda her gün 1 milyondan fazla ziyaretçimize hizmet veriyoruz. Ülke geneline yayılmış istasyonlarımızla 15 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye her zaman stratejik açıdan önem verdiğimiz bir ülke. 95 yıldır olduğu gibi bugün de daha fazla üretim, ihracat ve istihdam için çalışarak; ülkemizin ekonomik ve toplumsal gelişmesine destek vermeye devam ediyoruz. Sektörün dinamiklerini değiştiren yenilikleri tüketicilerle buluştururken; gençleri de geleceğin enerji teknolojilerini tasarlamaya ve üretmeye teşvik ediyoruz.” dedi.

Uludağ Üniversitesi Avrupa’da birinci olmuştu

Her yıl yaklaşık 30 ülkeden yüzlerce takımın yarıştığı Shell Eco-marathon Avrupa etabına Türkiye 13 yıldır katılıyor. Temmuz 2018’de Londra’da yapılan Shell Eco-marathon Avrupa yarışında; Türk öğrencilerin geliştirdikleri tasarımlar gerek verimlilik gerekse teknik açıdan en iyiler arasında yer aldı. Uludağ Üniversitesi adına yarışmaya katılan UMAKİT öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği Barbaros isimli araç; şehir konseptli hidrojen enerjisi ile çalışan araç kategorisinde Avrupa birinciliği elde etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.