450 hp’lik X3 ve X5 hazırlanıyor

Türkiye’de Avrupa’da ve dünyada en hızlı büyüyen otomobil segmenti SUV ve crossover tarzı araçlar. Dünyada 15 milyonu bulan SUV tarzı satışlar halen yukarı yönlü bir trendle yoluna devam ediyor. Otomobil markaları eskiden tek olan SUV araç modellerini artık neredeyse her segmentte bir temsilcili hale getirdiler. Mevcut modellerini de yenileyen markalar, artan rekabette ellerini güçlü tutmaya çalışıyorlar.

 

Alman lüks araç şirketi şimdi de X3 ve X4 modellerinin yüksek performanslı M versiyonlarını, kamuflajlı birer prototip ile Nürburgring pistinde sergiledi.
Bunlardan X4 M tamamen yeni bir versiyon olacak. Mevcut X3 modeline de bir M versiyonu ilk kez eklenecek. Bu iki yeni performans SUV’un kalbinde, yeni nesil turbo şarjlı sıralı 6 silindirli bir ünite bulunacak.
Ürettikleri yüksek gücü de xDrive adlı 4 tekerden çekiş sistemi ile yola aktaracaklar.
BMW bu araçların motoruyla ilgili henüz detaylı bir teknik bilgi paylaşmadı. Fakat 450 beygir seviyesinde güç üretecekleri tahmin ediliyor.
Hatta Competition Package adlı ekstra paket ile bu gücün 475 beygir civarına çıkartılabileceği de söyleniyor. Aynı durumu M5 Competition gibi daha önceki modellerde görmüştük.
Bu iki SUV, BMW’nin yeni nesil M Serisi performans araçlarının da öncüsü olacak.
Bu araçlara ön kısımlarındaki görünür hava girişleri, arkada dörtlü egzoz çıkışları, aerodinamik spolier ve yan çıkıntılar, iç mekanda daha özel ve spor malzemeler canlılık verecek.
BMW, yeni nesil performans SUV’larının örtüsünü Paris Otomobil Fuarı’nda açabilir. Ardından da Avrupa lansmanı ve test sürüşleri gelecek.
BMW’nin önümüzdeki aylarda bir diğer yeniliği ise X7 adıyla yollara çıkaracağı yeni amiral gemisi olacak.
Leave A Reply

Your email address will not be published.