ABD’li Ford, 7.000 çalışanını evine gönderiyor

Dünyanın en büyük şirketleri yıllardır çözümü aynı yerde arıyor. Fatura çalışanlara kesiliyor, tasarruf çalışanlar üzerinden sağlanıyor. Ford Motor Corporation da bu kaygılardan uzak değil. Ford CEO’su Jim Hackett pazartesi günü çalışanlarına yaptığı açıklamada; Otomobil üreticisinin geçen yıl başlattığı işten çıkarmalarda son bölüme geldiklerini söyledi. Otomobilde işten çıkarmalar şirketlerin sorunlarına çare olabilecek mi?

Eylül ayına kadar küresel çapta 7.000 maaşlı pozisyona (ki bu maaşlı iş gücünün yaklaşık yüzde 10’una denk geliyor) daha son vereceklerini ilan etti. Ford CEO’suna göre şirket bu işten çıkarmalar sonucunda yılda 600 milyon dolar tasarruf edecek.

7 binin, 800’ü ABD’den çıkarılacak

Bir yandan da yeni modeller geliştiriliyor.

Amerikan otomotiv devinin 7 bin kişilik işten çıkarmalarının 800’ü ABD’de gerçekleşecek. Hatta 500’ü bu hafta son kez işe gelecek. 7 bin kişilik işten çıkarmaların büyük kısmı şirketin Latin Amerika operasyonlarında gerçekleşecek. Otomobilde işten çıkarmalar ABD, Latin Amerika operasyonlarında ağırlıklı olarak gerçekleşecek.

Ford, bu kez işten çıkarılanları hemen kapı önüne koymadı. Bir kaç gün vedalaşmalarına izin veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.