Adım adım ihale

 TMSF'nin Çukurova Holding'ten yönetimini devraldığı ağır ve zırhlı araç üreticisi BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün satış ihalesi TMSF'nin Gayrettepe'deki merkezinde yapıldı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) düzenlediği BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün satış ihalesinde tek teklif, 725 milyon lira ile iş adamı Ethem Sancak'ın sahibi olduğu ES Mali Yatırım ve Danışmalık AŞ'den geldi.

Satış Komisyon Başkanı Hamit Sarı, muhammen ihale bedelinin 985 milyon lira olduğunu belirterek, katılımcı ile kapalı zarfta verilen teklif üzerinden açık artırmaya geçileceğini söyledi. Açık artırmada tekliflerin sözlü olarak alınacağını belirten Sarı, bu tekliflerin ihale bedeli olan 985 milyon liranın altında olamayacağının altını çizdi.

Sarı, teklifin ihale bedelinin altında kalması ve Fon Kurulu tarafından karar verilmesi halinde cuma günü saat 11.00'de pazarlık aşamasıyla ihaleye devam edileceğini bildirdi.

ES Mali Yatırım ve Danışmalık AŞ'nin, TMSF'nin şeffaf sandığına attığı yazılı mali teklif 540 milyon lira olarak açıklandı. Yazılı miktarın muhammen bedelin oldukça altında olması ve tek katılımcı bulunması sebebiyle şartnamedeki  "1 milyon lira aralıkla açık artırma yapılacağı" kuralı uygulanmadı.

 Komisyon Başkanı Sarı'nın isteği üzerine ES Mali Yatırım ve Danışmanlık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, tekliflerini 10 milyon lira artırarak 550 milyon liraya yükselttiklerini belirtti. BMC'nin kendileri için ve Türkiye için önemli bir firma olduğunu belirten Sancak, tekliflerini önce 650  milyon liraya daha sonra da 700 milyon liraya yükseltti.

Satış Komisyon Başkanı Sarı'nın teklifi yükseltip yükseltmeyeceklerine ilişkin sorusu üzerine mola alan ES Mali Yatırım ve Danışmalık AŞ, moladan sonra tekliflerini önce 710 milyon liraya çıkarttı. Şirket adına tekrar söz alan Sancak, son tekliflerinin 725 milyon lira olduğunu açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.