Akıllı şehirlere göre üretildi; işte yeni Ford Focus fiyatı ve tüm özellikleri

Yeni Ford Focus 2018 sona ermeden Türkiye’de satışa sunuldu. 135.000 bin TL fiyatla yola çıkan Yeni Ford Focus, 3 farklı motor seçeneğine sahip. İlk olarak 1998 yılında pazara sunulan ve o yıl Yılın Otomobili seçilen Ford Focus, dünyada 16 milyonu aşan satış rakamına ulaştı. Ford Focus sıfırdan tasarlanan 4.nesli ile Türkiye’de yollara çıkıyor.
Yeni Ford Focus asıl atağını önümüzdeki yıl başlatacak.
Yeni Focus; sedan, hatchback ve station wagon gövde tipleriyle; TrendX, Titanium ve ST-line donanım seviyelerinde müşterilerle buluşuyor.
Yeni Ford Focus, test sürüşleri İstanbul çevresinde gerçekleştirildi.
Yeni Focus’un iç tasarımında yeni ön konsol ile genişlik hissi sağlanıyor. Sade ve net hatlar, yüksek malzeme kalitesi ve kesintisiz şekilde devamlılık sağlayan yüzey tasarımı iç mekânın kalitesini artırıyor. Çift parça panoramik açılan cam tavan ile daha ferah bir iç mekâna sahip olan yeni Focus’un sadeleştirilmiş tasarımı, daha sakin bir ortam sunuyor.
Türkiye’ye özel üretilen sedan modelde, ön sıra omuz mesafesinin 10 milimetre, diz mesafesinin 15 milimetre, arka koltuklarda ise diz mesafesinde 70 milimetre, omuz mesafesinde 59 milimetre artırılması konforlu bir yolculuğu garantiliyor. İç tasarımda bagaj hacimleri, bir önceki modele kıyasla, sedan modelde 90 litre artarak 511 litre değerine ulaşıyor.
Yeni Ford Focus, segmentinde seviye 2 otonom sürüş teknolojileri sunarak sürüş deneyimini arttırıyor. Yeni Focus ile Ford’da ilk kez sunulan Ford Co-Pilot360™ Sürüş Destek teknolojileri, sürüş deneyimini daha konforlu ve daha güvenli hale getiriyor. Dur & Kalk Fonksiyonu ile geliştirilmiş, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama özellikleri içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi; otomobilin önündeki araçlarla güvenli sürüş mesafesinin korumasını da sağlayarak güvenli sürüşü destekliyor.  Sistem, sürücülerin üzerindeki baskıyı ve stresi azaltarak dikkatlerini yola odaklamalarını ve direksiyonda daha rahat etmelerini sağlıyor.
Yeni Dur & Kalk özelliği, sıkışık trafikte aracın tamamıyla durdurulmasını ve durma süresi 3 saniyeden az ise aracın otomatik olarak hareket ettirilmesini sağlıyor. Durma süresinin 3 saniyeden uzun olduğu durumlarda ise sürücü direksiyondaki devreye alma tuşuna; veya hafifçe gaz pedalına basarak otomobili hareket ettirebiliyor. Şerit Hizalama teknolojisi ise yol işaretlerini takip ediyor ve aracın şeritler arasında kalmasına yardımcı olmak için; direksiyonu gerekli şekilde kontrol ediyor. En fazla 200 km/h hıza kadar sürücüleri desteklemek için tasarlanan teknoloji; sistemin gerektirdiği aralıklarda sürücüden direksiyon tepkisi almadığında görsel ve sesli uyarıda da bulunuyor.
Yeni Focus ile ilk defa sunulan, Normal, Spor ve Eco olmak üzere 3 farklı sürüş modu, hızlanma, vites geçişleri, havalandırma ve direksiyon tepkilerinin  sürüş koşullarına uyacak şekilde ayarlanmasını sağlıyor.
Kablosuz şarj ve iletişim
Orta konsolda konumlanan yeni bir Kablosuz Şarj Bölmesi, kullanıcıların uyumlu akıllı telefonlarını kolayca şarj etmelerini sağlıyor. Bölme, şarj işlemini başlatmak için uyumlu cihazları otomatik olarak algılıyor. Cihazlar, kablosuz şarj kullanılırken aynı zamanda Bluetooth üzerinden; Ford’un SYNC  8’’ Renkli Dokunmatik ekranlı iletişim ve eğlence sistemine bağlanabiliyor. Focus’ta sunulan Yeni B&O ses sistemi de, kullanıcıların, akıllı telefon cihazları aracılığıyla çalınan müzikleri en iyi şekilde dinlemesine yardımcı oluyor. 675 watt’lık sistem, bagaj alanında bir subwoofer ve ön panelin ortasındaki bir hoparlör dahil; on hoparlör içeriyor ve en iyi ses deneyimlerinden birini sunuyor.
Yeni Focus, Göz Hizası Gösterge Panelinin (Head-up display HUD) Avrupa’da sunulacağı ilk Ford modeli. Bilgilerin yansıtıldığı gösterge paneli, 6 dereceye 2.5 derecelik ölçüsüyle; Avrupa’da sunulan en geniş görüş alanı ve en parlak ekran özelliklerine sahip. Aynı zamanda özel filtreleri sayesinde polarize lens takan; kullanıcıların da okuyabileceği türünün ilk örneği olacak. Yansıtılan bilgiler arasından bulunan hız, Trafik Levhası Tanıma, Adaptif Hız Kontrol; Vites Göstergesi, Eğlence Sistemi ve Acil Durum Bildirimleri içinden seçim yapılabiliyor.
Yeni Focus’ta head up display donanımı da sunuluyor.
Park etmeyi kolaylaştıran Aktif Park Asistanı, bir düğmeye basılarak devreye alınıyor ve böylece; sürücünün park etmek için gerekli olan tüm manevralarla, vites geçişi ve gaz-fren pedalları kontrollerini de yaparak; paralel ve dikey park edebilmesi sağlanıyor. Sistem uygun park yerlerini belirliyor ve sürücüye; sadece orta konsoldaki bir düğmeyi basılı tutarak aracı hareket ettirmek kalıyor. Bu teknoloji, Paralel Park Çıkış Yardımını kullanarak sürücünün paralel park alanlarından çıkmasına da yardımcı oluyor.
Yeni Focus Station Wagon gövde seçeneği ile sunulan bir diğer özellik olan Ford Kolay Katlama Sistemi; kullanılarak arka koltuklar, bir düğmeyle katlanabiliyor. Böylece arka koltuğun ön koltuklara olan mesafesi 175 milimetre arttırılarak 1.620 litrelik bagaj hacmi elde edilebiliyor.
Yeni Ford Focus’ta yüzde 40 oranında artırılmış ön çarpışma dayanımı ile desteklenen yeni C2 platformu üzerinde; geliştirilen ve sürüş destek teknolojileri ile zenginleştirilen yeni tasarım, beş yıldızlı güvenlik sunuyor.
Ford’un Dinamik LED Ön Far Sistemi, geniş aydınlatma alanı sunan viraj aydınlatması; ile ilk defa aydınlatma alanını viraja veya kavşağa gelmeden yol koşullarına göre uyarlayarak maksimum görüş yaratıyor. Sistem, 65 metreye kadar şerit işaretlerini takip etmek için ön kameradan yararlanarak farlardan yayılan ışığın; köşeye doğru açılmasını ve görüşün geliştirilmesini sağlıyor. Ford patentli, yol işareti okuma kabiliyetine sahip sistem, sürüş yönünde oluşabilecek tehlikeleri daha iyi aydınlatıyor.
Yeni Focus’un ön far huzme açısını ve yoğunluğunu sürüş ortamına uyacak şekilde ayarlayan aydınlatma teknolojileri; yolculuklarda diğer sürücülerin gözünün kamaşmasını engelleyen ve kullanıcıların gece yolculuklarında yolun daha fazlasını görmelerine; yardımcı olan Yansıma Önleme özelliği sunan gelişmiş Dinamik LED farlarla destekleniyor.
Ford’un iyileştirilen Yaya ve Bisiklet Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı; yolda veya ileride yolun yanında bulunan veya aracın yoluna çıkabilecek kişileri algılayabiliyor. Çarpışma olasılığı algılanırsa ve sürücü uyarılara yanıt vermezse otomatik olarak fren yapan sistem; yeni Focus’ta artık bisikletleri de tespit edebiliyor. Sistem ön farların ışığını kullanarak gece yolculuklarında da çalışıyor.
Acil Durum Manevra Destek Sistemi, ileride duran veya daha yavaş hareket eden araçları tespit etmek için radar ve kamera kullanıyor. Sistem, çarpışmanın an meselesi olduğunu algıladığında, aracın çevresinden manevra yapabilmesi; için manevrayı kolaylaştırmak adına sürücüye yardımcı oluyor.
Geniş açılı geri görüş kamerası, park edilen yerden geri geri çıkarken daha iyi görüş için aracın arkasında yaklaşık 180 derecelik açıyla geniş görüş alanı sunuyor.
Yeni Focus’ta 125 PS güç sunan 1.0L Ecoboost benzinli motor 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile sunuluyor. 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanın eşlik ettiği 123 PS güç sunan yeni 1.5L Ti-VCT benzinli motor yüksek verimlilik odaklı. 120 PS güç sunan, 6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzımanın eşlik ettiği yeni 1.5L Ecoblue dizel motor da Yeni Focus’un üstün sürüş performans sunan  motor seçenekleri arasında yerini aldı.
1.0L EcoBoost benzinli motorun yakıt verimliliği ve CO2 emisyonları; üç silindirli bir motor için Ford’un sektörde bir ilk olan Silindir Devre Dışı Bırakma Sistemi kullanılarak geliştiriliyor. Bu sistemde tam kapasite gerekmediği zaman- örneğin motordan çok yüksek performans beklenmediği sürüş durumlarında; motorun silindirlerinden biri otomatik olarak devre dışı bırakılabiliyor. Teknoloji, performanstan ödün vermeden bir silindiri 14 milisaniyede; – göz kırpmadan 20 kat daha hızlı – devre dışı bırakabiliyor veya devreye alabiliyor.
Ford’un yeni 8 İleri Vitesli Otomatik Şanzımanı ile sunulan yeni Focus modellerinde; yakıt verimliliği daha da iyileştirilirken yüksek performans da sunuluyor. 125 PS 1.0L EcoBoost ve 120 PS 1.5L EcoBlue motorları ile sunulan 8 İleri Vitesli Otomatik Şanzıman; vites geçiş zamanlamalarını optimize etmek için bireysel sürüş stillerini değerlendiriyor.
Yeni Focus sedan modelde 0.250 ve 5 kapılı Focus modellerinde 0.273 sürtünme katsayısı değerleriyle sınıfının en iyisi aerodinamik değeri sunuluyor. Yakıt verimliliği, önceki Focus modeli ile benzer kriterlerle kıyaslandığında; 88 kilograma varan ağırlık azaltılmasıyla daha da geliştiriliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.