Almanya’da elektrikli araç satışları dizelleri yakaladı

Avrupa’da elektrikli araç satışlarının payı giderek artarken, dizel araçlar ömürlerini doldurmaya doğru gidiyor. Avrupa’da Euro7 emisyon normlarının 18 ay öne çekilmesiyle dizel motorlu otomobillerin sonu görünüyor. Üreticiler de buna hazırlanarak, yeni dizel motorlu otomobiller üretmemeyi tercih ediyor. Piyasaya yansıyan bu gelişme Almanya’da sonuçlarını vermeye başladı. Yeni otomobille satışlarında elektrikli araçlar dizel satışlarını geride bıraktı.

Geçen yıl Almanya’da tam elektrikli otomobillere olan talep arttı ve Avrupa’nın en büyük pazarındaki satışların neredeyse beşte birini yakaladı.

Almanya yeni araç satışlarında yüzde 17,7 ile bataryalı elektrikli otomobillerin pazar payı, yüzde 17,8 olan dizel arabaların payının çok az gerisinde seyretti. Plug-in hibrit otomobiller pazarın yüzde 13,7’sini oluştururken, en büyük payı yüzde 32,6 ile benzinli otomobiller aldı.

 

Markaların satışları

Almanya’da yeni otomobillerin satışları 2021 yılına göre yüzde 1.1 artarak; 2.65 milyon adete ulaştı. Tesla satışları yüzde 76 gibi dikkat çekici bir oranda artış gösterdi. Bunda Berlin’de açılan fabrikada üretilen Tesla’lar başrolü oynadı.

  • 2022 yılında satışlarındaki yüzde 1,8’lik düşüşe rağmen Volkswagen; Almanya’nın en çok satan markası oldu.
  • Satışları yüzde 8,3 artan Mercedes-Benz ikinci en çok satan marka oldu.
  • Audi yüzde 17’lik hacim artışı ile üçüncü sırayı aldı.
  • Satışları yüzde 5,7 düşen BMW markası dördüncü sırada yer aldı.
  • Opel 5 numara oldu. Kayıtları yüzde 11 düştü.
  • Aralık ayında Almanya otomobil ve ticari araç toplamında satışlar yüzde 38 artarak 314.318’e yükseldi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.