Almanya’dan yeni karar: Audi Q2 ve A1 modellerinin sonu

audi q2

Çip krizinin etkisi olabilir, yeni stratejilerin de. Ama Volkswagen AG çatısı altındaki lüks marka Audi Q2 ve A1 modellerinin üretimini sürdürmeyecek. Bu iki model, bir sonraki nesillerinde yola devam etmeyecekler. Audi, lüks otomobillerden daha fazla kar elde etmek için küçük modellerinin aşama aşama üretimden kaldırmak istiyor.

Audi CEO’su Markus Duesmann, Alman yayını “Handelsblatt”a pazartesi günü yaptığı açıklamada: “Özellikle A1’i artık üretmemeye karar verdik ve Q2’nin devam modeli de olmayacak.” diyerek, yeni yol haritalarını resmen açıkladı.

Duesmann, “Audi’yi premium bir marka olarak yeniden konumlandırdık. Model yelpazemizi sınırlayacağız ve üste doğru genişleteceğiz” dedi.

Markanın Volkswagen T-Roc ile kardeş modeli kompakt SUV Audi Q2, artık portföy planlamasına ve geliştirme kapasitelerine uymadığı için halefi olmadan aşamalı olarak sonlandırılacak.

q2 direksiyonu

Daha yüksek kar marjlı araçlar üretilecek

Aslında premium otomobil satın alan, gerçeğini almış olacak. Yani küçük motorlu, alt donanımlı lüks otomobil değil de her şeyiyle güçlü, dolu lüks bir otomobil alınmış olacak.

Audi, çok geniş bir iç mekana, yeni kablolama sistemine ve yeni yazılıma sahip tamamen elektrikli lüks bir sedan geliştiriyor.

Audi patronu, “Programa göre hareket ediyoruz ve 2025 modelini yola çıkaracağız” bilgisini veriyor. “Ancak bundan sonra, bu platformda Bentley ve Porsche’nin modelleri de dahil olmak üzere kesinlikle başka modeller olacak.” diye devam ediyor. Yani elektrikli lüks Audi modelinin üretildiği platformda Porsche ve Bentley modelleri de üretilecek.

Yeni Audi Q2 Türkiye’ye ne zaman geldi:

Yeni Audi Q2, Türkiye pazarına geçtiğimiz yılın nisan ayında sunulmuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz