Amazon Avrupa elektrikli araç filosu için 1 milyar avro ayırdı

Amazon Avrupa elektrikli araç filosu için depolarında şarj istasyonları da kuracak. Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Amazon.com, Avrupa genelinde elektrikli kamyonetler, kamyonlar için; önümüzdeki beş yıl içinde 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yapacak.
ABD’li online perakende satış devi, yatırımın Avrupa’daki elektrikli minibüs filosunu 2025 yılına kadar; 3 binden 10 bin araca çıkararak, üç kat büyütecek.
Amazon, önümüzdeki yıllarda paket merkezlerine; orta mesafe gönderiler için kullanılan 1.500’den fazla elektrikli ağır yük aracı satın almayı ümit ettiğini söyledi.
United Parcel Service ve FedEx gibi bir dizi büyük lojistik firması; çok sayıda sıfır emisyonlu elektrikli kamyonet ve kamyon satın almayı taahhüt etse de; hala satın alınabilecek çok fazla seçenekleri bulunmuyor.
Amazon, Avrupa’daki depolarını elektrikli araç şarj istasyonları ile besleyecek.

Amazon Avrupa elektrikli araç filosu 2040 hedefi

Elektrikli kamyonetleri veya kamyonları piyasaya sürmek için yarışan çok sayıda girişim; General Motors ve Ford gibi eski üreticilerin artan rekabetiyle karşı karşıya. Bunlardan biri de Anadolu Isuzu. Anadolu Isuzu eylül ayındaki Hannover Ticari Araç mikro kamyoneti Big e modelini göstermiş ve 2024 yılında satışa çıkacağını açıklamıştı.
Amazon’un en büyük elektrikli kamyonet siparişini oluşturan 100 bin aracı, ABD’li üretici Rivian 2025’e kadar karşılayacak.
Şirket, elektrikli araçların yanı sıra Avrupa’daki depolarında binlerce şarj cihazına yatırım yapacağını da söyledi.
Şirket, 2040 yılına kadar net sıfır karbon elde etmeyi planlıyor.
Önceki İçerikRenault elektrikli araç üretim planlarında Fransa başrolde
Sonraki İçerikMercedes AMG SL ailesi Türkiye’ yolculuğuna başladı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz