Anadolu Isuzu akıllı ulaşım sistemleri ile ticari araçlarda çıtayı yükseltiyor

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Ticari araç üreticisi Anadolu Isuzu, akıllı ulaşım sistemleri üzerinde yaptığı çalışmalarını geliştirmeye devam ediyor. Anadolu Isuzu, yeni yazılımsal opsiyonlardan oluşan elektrik-elektronik sistem mimarisi (EES) projesi ile sürücülere trafikte konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Anadolu Isuzu, yeni elektrik-elektronik sistemleri kapsamında FMS (Fleet Management System – Filo Yönetim Sistemi); Motor Diagnostik Hata Teşhisi; MUX Araç Kontrol Sistemi gibi benzer sistemleri ekledi. Bu sistemlere ek olarak Diagnostik Hata Teşhisi; Sürücü Puanlama; Viraj Aydınlatma; Araca Hoşgeldin Modu; Dinamik geri dönüş ekranı; Eve Dönüş Modu; Akıllı Silecek, Dinamik Ana Ekran, Voice gibi donanımlar ekleyen Isuzu, bu alanda Türkiye’de bir ilke imza attı.

Interliner ve Grand Toro modellerine uygulanan elektrik-elektronik sistemler, önümüzdeki dönem yeni çıkacak olan tüm Anadolu Isuzu araçlarında standart olarak yer alacak.

Hatalar belirlenip sürücüye aktarılıyor

Anadolu Isuzu’nun EES Mimarisi kapsamında sunduğu FMS (Fleet Management System-Filo Yönetim Sistemi) sayesinde; filo takip cihazı ile belli haberleşme protokolü mesajlarını süzmede ilave donanıma ihtiyaç duyulmuyor.

Motor Diagnostik Hata Teşhisi motordaki hata kodlarını ayrıntılı bir şekilde sürücüye sunarken, MUX Araç Kontrol Sistemi ile araçtaki her bir elektrik elektronik alıcının durumları ve arıza durumları konusunda sürücü bilgilendiriliyor.

Anadolu Isuzu tarafından geliştirilen Sürücü Puanlama Sistemi algoritması sürücülere, “İyi kullanıyorsun”, “Kötü kullanıyorsun” gibi geri bildirimler veriyor. Dinamik geri dönüş ekranı, aracın geri geri hangi yönde gittiği direksiyon konumu üzerinde sürücüye bilgi veriyor. Ayrıca aracın “neye ve nereye ne kadar” mesafe kaldığını bildirebiliyor.

Dinamik Ana Ekran özelliğinde otomatik şanzımanlı araçlarda; güç modu seçildiğinde kırmızı temalı bir ekran, ekonomi modu seçildiği zaman da yeşil temalı bir ekran görünüyor. Voice özelliğinde ise gösterge sürüş ekranındaki (Cluster) sembollerin yandığı noktada seçili ikazlar çoklu dil desteği ile seslendiriliyor.

EES Mimarisi içerisinde yer alan bütün ekipmanlar üzerinde diagnostik amaçlı kontrol sağlanabiliyor. Hangi farın ya da hangi sensörün arızalı olduğu teşhisleri gerçekleştirilebiliyor. Araç üzerinde bulunan diğer kontrolcülerin de hataları teşhis edilerek, gösterge üzerinde bulunan ekran vasıtası ile sürücüye aktarılabiliyor.

Anadolu Isuzu akıllı ulaşım sistemleri içinde yer alan Viraj Aydınlatma, düşük hızlarda direksiyon dönüşüne göre dönülen taraftaki sis farını devreye alıyor ve dönülen yolu aydınlatıyor. Araca Hoşgeldin Modu; karanlıkta aracın kapısı uzaktan kumanda ile açıldığı anda farları devreye alarak araç sahibinin yolunu aydınlatıyor.

Aynı zamanda araç Eve Dönüş Modu ile araç karanlıkta durduğu ve kapı uzaktan kumanda ile kapatıldığı zaman araç sahibinin yolu belli bir süre aydınlatılıyor.

Akıllı Silecek özelliğinde silecekler, araç kırmızı ışık gibi herhangi bir sebeple durduğunda otomatik olarak duruyor. Araç hareket ettiğinde seçili kademeye göre otomatik olarak yeniden çalışmaya başlıyor.

Önceki İçerikYeni Opel Crossland makyajlı yüzünü gösterdi
Sonraki İçerikİstanbul’da 135 bin sürücüye 57 milyon liralık ceza kesildi
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz