Anadolu Landini’ye yeni genel müdür

Anadolu Landini Traktör Genel Müdürü Yutkun Tok oldu. Daha önce yine Anadolu Grubu şirketi olan Çelik Motor’da Satış Direktörü olarak görev yapan Tok; 1 Şubat itibariyle yeni koltuğuna geçti. Tok, 2013 yılından bu yana Anadolu Grubu’nda bulunuyor.

Anadolu Landini Traktör Üretim ve Pazarlama A.Ş., Anadolu Grubu’nda otomotiv grubu çatısı altında yer alan Anadolu Motor ile; 135 yıllık traktör üreticisi İtalyan Argo Tractors’ün 2017 yılında yerli traktör üretimi için kuruldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü mezunu Yutkun Tok, kariyerine 2004 yılında Uzel Makina San. A.Ş.’de Satınalma Uzmanı olarak başladı. Tarım, teknoloji ve otomotiv sektörlerindeki yöneticiliklerinin ardından 2013 yılı itibarıyla; Anadolu Grubu otomotiv şirketlerinden Çelik Motor Ticaret A.Ş.’de Tedarik Zinciri ve Ürün Müdürü; ardından Kısa Dönem Kiralama Direktörü ve son olarak da Satış Direktörü görevlerini üstlendi. Tok, 1 Şubat 2019 tarihi itibarıyla Anadolu Landini’de Genel Müdür olarak atandı.

Anadolu Landini…

Anadolu Landini Traktör Üretim ve Pazarlama A.Ş., 2017 yılında Anadolu Motor ve İtalyan Argo Tractors firmalarının ortaklığı ile kuruldu. Anadolu Motor; Anadolu Grubu’nun otomotiv çatısı altında faaliyet gösteren, 50 yılı aşkın motor üretim ve pazarlama tecrübe sahibi. Anadolu Motor, üretimini yaptığı Antor markalı motorların yanı sıra, üretim ve ithalatını gerçekleştirdiği çapa makineleri; motopomplar, benzinli ve dizel motorlu jeneratörleri kapsayan geniş ürün portföyünü Antrac markası ile sunarken Honda Güç Ürünleri; Honda Marine dıştan takma deniz motorları ve Lombardini dizel motorların da distribütörlüğünü sürdürüyor.

Argo Group’a bağlı şirketlerden biri olan Argo Tractors, 135 yıllık traktör üretim deneyimine ve portföyündeki Landini; McCormick ve Valpadana markaları ile yıllık 22,000 birimi aşan traktör üretim kapasitesine sahip. Traktör alanında dünyanın en önemli oyuncularından biri olan Argo Tractors, İtalya’da yer alan toplam 5 tesisinde üretim yapıyor. Argo Tractors, bugün 35- 310 beygir aralığındaki traktörleriyle açık araziden meyve bahçelerine ve bağcılığa kadar; çok geniş bir yelpazede tarım sektörüne katkı sağlıyor.

2012 yılından bu yana Landini traktörlerin Türkiye distribütörlüğü Anadolu Motor tarafından yürütülürken; 2017’deki ortaklık anlaşmasına istinaden traktör satış ve üretim faaliyetleri Anadolu Landini şirketine devredildi.

Anadolu Landini, Globe serisinin 50-80 beygir gücü arasındaki dört farklı modelini sadece Türkiye’de, Şekerpınar tesisinde üreterek; hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda satışa sunuyor. Portföyde bulunan diğer serilerin İtalya’dan ithalatına devam eden Anadolu Landini; bu serilerden Rex, Powerfarm ve 5H’ı 2019 yılı içerisinde yerlileştirmeyi hedefliyor.

Önceki İçerikKamuflajlı yeni Captur’un yüzü Cenevre’de görünecek
Sonraki İçerikCitroen C4 Cactus sürüş izlenimi; bol teknoloji, yeterince yol konforu
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz