”Araç üretimindeki zorluklar enerji ve işgücü maliyetleri olacak”

2. Küresel ABB Otomotiv İmalatına Genel Bakış Araştırması sonuçlandı. Araştırmaya göre araç üretiminde Avrupa için sorun artan enerji maliyetleri olarak öne çıktı.  Amerika Birleşik Devletleri’nde üretimin önündeki problem ise artan işgücü maliyetleri olarak gösterildi. Araştırmaya otomotiv şirketlerinin  400 yönetici ve mühendisi katıldı.

ABB Robotik‘in otomotiv endüstrisine yönelik 2. barometre araştırmasına göre; Avrupalı sektör yöneticilerinin yarısından fazlası en öemli 3 kaygılarından birinin artan enerji maliyetleri olduğunu öne çıkardı. Asyalı yöneticilerin sadece yüzde 38’i bu konudaki kaygılı.

Kuzey Amerikalı yöneticilerin yüzde 63’lük kısmı ise artan işgücü maliyetlerinin en büyük endişeleri olduğunu söylüyor. Bu kaygılar, belki de üyeleri için çift haneli ücret artışları sağlayan son sendika görüşmeleriyle daha da artmış olabilir.

ABB Robotik Otomotiv İş Kolu Genel Müdürü Joerg Reger, “Artan işçilik ve enerji maliyetleri 2. yıllık araştırmamızda öne çıktı. Ancak üretim noktasında enerji tüketimini azaltacak çözümler zaten mevcut. ABB’nin OmniCoreTM gibi yeni nesil akıllı otomasyon ve robot kontrol üniteleri, önde gelen yazılımlar, daha hafif malzemeler ve rejeneratif sistemlerin kullanımı sayesinde güç kullanımını yüzde 20’ye kadar azaltıyor.” dedi.

Tedarik zincirindeki aksaklıklar sürüyor

Anket aynı zamanda, çoğunlukla komponent kıtlığı ve üretim gecikmeleriyle sonuçlanan küresel istikrarsızlığın neden olduğu tedarik zinciri kesintisinin, sektörün önemli bir endişesi olmayı sürdürdüğünü de vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.