Avrupa araç satışları 13 aylık düşüş sonrası, ilk kez yükseldi

Avrupa’da işler karıştı. Durgunluğa giden, enflasyonun önünün alınamadığı bir dönemde otomobil satışları artıya döndü. Avrupa araç satışları , ağustosta 13 ay sonra ilk kez yükseldi. Avrupa Otomotiv Endüstrisi Derneği (ACEA) Cuma günü yaptığı açıklamada; Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere ve EFTA pazarlarındaki yeni araç satışlarının; ağustosta yüzde 3.4 artarak; 748 bin 961 araca ulaştığını bildirdi. Avrupa otomobil satışları haziran ayında son 26 yılın en kötüsünü yaşamıştı.

  • Ağustos ayında satışlarını artıran markalar sıralamasında yüzde 32 ile Porsche ve yüzde 23 artışla Peugeot dikkat çekiyor. Mercedes-Benz satışları yüzde 19; Dacia satışları da yüzde 17 artış kaydetti.
  • Kaybedenler arasında yüzde 49 düşüşle Jeep ve yüzde 36 düştüşle Lexus geliyor. Renault satışları yüzde 23; Volvo satışları yüzde 14 ve Jaguar satışları yüzde 11 düştü.
  • Avrupa araç satışları ağustos performansı, bir önceki yılın zayıf performansına ve pandemi öncesi döneme göre halen çok yetersiz kabul ediliyor.

Beş büyük Avrupa pazarının tamamı Ağustos ayında artış yaşadı. Avrupa araç satışları  Almanya’da yüzde 3, Fransa’da yüzde 3,8, İngiltere’de yüzde 1,2, İtalya’da yüzde 9,9 ve İspanya’da yüzde 9,1 arttı.

Enflasyon kontrol edilemiyor, ekonomi durgunlaşıyor

Otomobil şirketleri, çip krizi ve tedarik sorunları gibi problemlerin hafiflediğini, fakat bunların yerini artan enflasyon ve enerji krizinin alacağı korkusunu taşıyorlar. Kontrolden çıkan enflasyon ve yavaşlayan küresel ekonomi, satış tahminlerini gölgeliyor.

Önceki İçerikEn pahalı Hyundai: Elektrikli Hyundai Ioniq 5 fiyatı ve özellikleri
Sonraki İçerikAnadolu Isuzu Big E Almanya’da ortaya çıktı!
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz