Martta Avrupa ne yaptı? Avrupa otomobil satışları Mart 2021

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Avrupa otomobil satışları Mart 2021 karnesi sonunda açıklandı. Covid-19 salgınının kısıtlamalarından etkilenen otomobil sektörü, yavaş yavaş toparlanmaya başlıyor. Avrupa’daki yeni araç satışı da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63 oranında yükseldi.

Türkiye otomobil satışları Mart 2021

Avrupa otomobil satışları Mart 2021 sonuçları

ACEA, geçen cuma günü beklenen verileri açıklandı. Yayınlanan verilere göre, AB, EFTA ve İngiltere pazarlarındaki kayıtlar, mart ayında, yıllık bazda 1,39 milyon adede yükseldi. Bu çeyrekteki satışlar da yüzde 0,9 oranında artarak 3,08 milyon adede ulaştı.

Bu arada, 1,39 milyonluk adedin Haziran 2019’dan bu yana en yüksek seviye olduğunu da altını çizelim.

Avrupa'daki aylık otomobil satışları
2019’un ortasından günümüze Avrupa’daki aylık otomobil satışları

Avrupa’nın en çok otomobil satan üreticisi Volkswagen Group, yüzde 46’lık bir artış yaşarken, ikinci sıradaki Stellantis yüzde 141’lik bir artış yaşadı. Üçüncü sıradaki Renault Group ise yüzde 70’lik yükseliş kaydetti.

Honda Civic tarihi

Avrupa otomobil satışları Mart 2021 rakamlarında, otomobil üreticilerinin satış süreçlerini çevrimiçi hale getirmesinin ve elektrikli araçlar için devlet desteği olmasının önemli etkileri bulunuyor. Ekonomistler, yavaş yavaş hızlanmaya başlayan aşılama programlarının da kıtadaki büyüme beklentilerine pozitif etki ettiğini belirtiyor.

Marka marka kazananlar – kaybedenler

Pazardaki yükselişlere marka bazında bakacak olursak, Stellantis‘in kanatları altındaki markaların güçlü bir satış büyümesi kaydettiğini söyleyebiliriz. Mart ayında, Jeep yüzde 240, Fiat yüzde 124, Peugeot yüzde 142, Citroen yüzde 157 ve Opel yüzde 90 büyüdü.

Renault Group çatısı altında ise Renault‘nun satışları yüzde 72, Dacia‘nın satışları yüzde 67 arttı.

Volkswagen Group‘un markaları arasında ayın en başarılısı yüzde 53’lük artışla Seat olurken onu, yüzde 39 ile Volkswagen, yüzde 42 ile de Porsche izledi. Skoda ve Audi‘nin yükselişleri ise yüzde 41 oranında oldu.

Ford, satışlarını yüzde 59 oranında artırmayı başaran marka oldu.

BMW’de ise yüzde 46’lık bir artış yaşanırken, bir diğer Alman lüksü Mercedes yüzde 7,5 ile daha yavaş bir büyüme kaydetti.

Satışları düşen otomobil şirketleri ise şöyle:

Mitsubishi yüzde 23,
Jaguar yüzde 3,
Honda yüzde 23,
Lada yüzde 2.

Önceki İçerikO bir efsane: Honda Civic’in 50 yıla uzanan serüveni
Sonraki İçerikNisan 2021 otomobil kampanyaları: Fiat, Seat, Renault, Dacia, Mercedes, Opel, Peugeot, Honda
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz