Avrupa’da büyük ödül Egea’ya

Avrupa’nın en iyilerinin ödüllendirildiği AUTOBEST sonuçları açıklandı. Tofaş’ın Bursa fabrikasından dünyaya ihraç edilen Fiat Egea yılın en iyi otomobilini belirleyen AUTOBEST 2016’nın sahibi olurken, Koç Holding Otomotiv Grubu ise COMPANYBEST 2015 (En İyi Şirket) Ödülü’ne lâyık görüldü.

Çifte ödülü gururla karşıladıklarını belirten Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Hem ülkemizde hem de yurt dışında tarihimizin en büyük yatırımlarına imza attığımız önemli bir dönemde bu ödüllere lâyık görülmekten ötürü gururluyuz. Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) uzun yıllara dayanan, güçlü ortaklığının en başarılı yansımalarından biri olan Egea Projesi Tofaş tarihi için yeni bir dönüm noktası oldu. 40’ı aşkın ülkede satılacak olan Egea Projesi’nin ilk modeli olan Fiat Egea Sedan pazara öncelikle sunulduğu Türkiye ve İtalya pazarlarında ilk günden itibaren büyük ilgi görüyor” dedi.

Yeni Fiat Egea ilk sürüş izlenimleri

Her yıl sonuçları merakla beklenen ve Avrupa’nın en büyük uluslararası otomotiv ödülleri arasında gösterilen AUTOBEST sonuçları açıklandı. Tofaş mühendisliğinin ve işçiliğinin başarısını küresel ölçekte ortaya koyan ve Tofaş’ın Bursa fabrikasından dünyaya ihraç edilen Fiat Egea, “En iyi otomobilin en makul fiyatla pazarlanmasını destekleyen” ödül olan AUTOBEST 2016’nın sahibi oldu.

Jüri üyelerinden 1492 puan alan Fiat Egea, tasarım, sürüş konforu, teknoloji, geniş iç hacim, yakıt tüketimi, dağıtım, yedek parça ve fiyat gibi 13 ayrı parametrede değerlendirilerek Autobest’teki rakiplerini geride bıraktı.

Koç Holding Otomotiv Grubu da, Companybest 2015 (En İyi Şirket) Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl ilk kez bir otomotiv markasına değil, bir otomotiv grubuna verilen COMPANYBEST ödülüne ilişkin AUTOBEST Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Dan Vardie, “Grubun yürüttüğü dikkat çekici endüstriyel operasyonlar ve Grup Şirketleri’nin başarıları jürinin kararında etkili unsurlar oldu” dedi.

KARDEŞLERİ GELİYOR

Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “2015 yılının ilk 9 ayında Topluluk şirketlerimiz otomotiv sektöründe toplam üretimin yüzde 45’ini, toplam ihracatın yüzde 43’ünü gerçekleştirdi” dedi.
“Yılın En İyi Otomobili” seçilen Fiat Egea’nın pazara sunulduğu ülkelerde ilk günden itibaren büyük ilgi gördüğüne dikkat çeken Mustafa V. Koç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yakın geçmişte dostum Sergio Marchionne ile yer aldığımız Tofaş Yönetim Kurulu toplantısında, yeni bir sedan model geliştirmek için aksiyona geçilmesine yönelik karar almıştık. Şimdi geldiğimiz noktada bu kararın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha görüyorum. Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) uzun yıllara dayanan, güçlü ortaklığının en başarılı yansımalarından biri olan Egea Projesi, Tofaş tarihi için yeni bir dönüm noktası oldu. 40’ı aşkın ülkede satılacak olan Egea Projesi’nin ilk modeli olan Fiat Egea Sedan pazara öncelikle sunulduğu Türkiye ve İtalya pazarlarında ilk günden itibaren büyük ilgi görüyor. Fiat Egea, gerek uygun bir fiyatla tüketicilere sunulması gerekse geniş iç hacmi, güçlü tasarımı, konfor, güvenlik ve performansıyla ezber bozan bir otomobil oldu.”

3. KEZ ÖDÜL ALIYOR

Fiat markası daha önce Panda ve Linea modelleri ile AUTOBEST ödülünü almıştı. Fiat Egea ile 3. kez AUTOBEST ödülünü almış oldu. 2016 yılı için yapılan oylamalarda Fiat Egea, 1492 puanla finaldeki rakipleri Opel Astra, Hyundai Tucson, Honda CRV ve Mazda CX-3’ü geride bıraktı.
Kasım ayında ilk olarak Türkiye’de pazara sunulan Fiat Egea müşterilerden büyük beğeni aldı ve satışa sunulduğu ilk ayda 2000 adet satış gerçekleşirken bir o kadar da sipariş aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.