Avrupa’nın anahtarı Türkiye

Dünyanın en büyük 3. motosiklet üreticisi olan Hintli Bajaj Auto’nun ülkemizdeki temsilcisi Kuralkan Holding, kısa sürede pazarda elde ettiği satış adetleri ve iddialı yakın dönem hedefleriyle dikkat çekiyor.

Kuralkan Holding, 60 bin metrekare kapalı alan ve günlük bin adet üretim kapasitesine sahip fabrikasında üretimini yaptığı Bajaj markasıyla, Türkiye’de bir yıl gibi çok kısa bir sürede yüzde 4.9’luk pazar payına ulaştı.

4.3 milyon adetlik üretimiyle dünyanın üçüncü büyük motosiklet üreticisi unvanını taşıyan Bajaj, Kuralkan Holding ile yaptığı işbirliği çerçevesinde Türkiye’deki hedef çıtasını 2015 yılında ise daha yükseğe koydu.

Marka, bu yıl vitesli motosiklet grubunda en az yüzde 10 pazar payı, 2016 yılında ise liderliği hedefliyor. Dünya genelinde şu anda yüzde 10  pazar payına sahip olan Hintli marka, global anlamda yüzde 25 pazar payına ulaşmayı amaçlıyor. 

Sadece Türkiye’de üretiyor

Kuralkan Holding çatısı altındaki Bajaj markasının Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, Bajaj’ın bu bölgede sadece Türkiye’de üretim yaptığına dikkat çekerek, “Bajaj’ın Türkiye’deki başarısı Avrupa pazarındaki hedefleri için anahtar olacak” dedi.

İşbirliğinin boyutlarının büyüyebileceğine işaret eden Ata, şunları söyledi: “Bajaj bizim çok doğru bir adresti. Onlar için de biz doğru adres olduk. İki yıldır görüşüyorduk. Türkiye’de ciddi anlamda bir araştırma yaptılar. Bajaj, Türkiye’yi Avrupa’ya açılış kapısı olarak görüyor” dedi. 

Dünya üçüncüsü

Markanın Türkiye pazarında çok kısa sürede başarılı sonuçlara ulaştığını kaydeden Ata, şu bilgileri verdi: “Bajaj tüm dünyada motosiklet alanında vitesli dediğimiz segmente yönelik model üretimi yapıyor ve yıllık üretimi 4.3 milyon adete ulaşmış durumdadır. Dünyada toplam vitesli motosiklet üretimi ise 40 milyon adet civarı gelmiş durumdadır. Bu noktada Bajaj, dünyanın üçüncü büyük üreticisi konumundadır. 55 ülkede satışları var. Biz Türkiye olarak 56. ülke olduk”.

Geniş  ürün gamı

Bajaj’ın ürün gamının tüm müşteri gruplarına hitap ettiğini belirten Ata  “Bajaj Grubuna ait Türkiye’de üretimini yaptığımız 2 farklı model ailesinin fiyatları 2 bin 900 TL’den başlıyor ve 5 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bajaj markasının Pulsar serisi modellerini ise ithal ediyoruz. Bu modellerin fiyatları ise 8 bin TL civarında” bilgisini verdi. 

Çinliler kaybediyor

Olumsuz koşullara rağmen sektörün gelecekte adından çok daha fazla söz ettireceğini öngördüklerini kaydeden Ata, sektörle ilgili beklentilerini şöyle anlattı:

“Türkiye’de son 4 yıldır 180 bin ile 200 bin arasında değişen bir toplam motosiklet pazarı var. 2014 yılı 180 bin 38 adetlik toplam satışla kapandı. Bir önceki yıla göre yüzde 3,5 daralma yaşandı. 2008 yılında yüzde 80’ler seviyesinde olan ağırlıklı Çin pazarından gelen marka/modellerin pazardan aldığı pay, 2014 yılında yüzde 51’lere kadar düştü. Bu ayrışmanın önümüzdeki 3 yılda keskin bir şekilde devam edeceğini öngörebiliriz. Türkiye’de 2006 yılında yıllık Çin mallarının etkisiyle pazar adedi yıllık 600 binlere gelmişti. Çoğu ilk defa motosiklet ile tanışmıştı. Tüketici istediği kaliteyi, ürünü ve satış sonrası desteği bulamayınca hızlı bir şekilde pazarı terk etti. Yüzbinlerce ürün kısa sürede adeta çöp oldu. Ancak piyasa kendi ayrışmasını acımasızca yaptı. Artık mutlaka kaliteli ürün aranıyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

Pazar 1 milyonu bulur

“2020 yılında toplam pazarın 1 milyonlara gelmesi sürpriz değil” diyen Ata “Bajaj’ın da bu yönde bir analizi var. Bunda itici güç tüketicinin bilinçlenmesi olacak. 3-4 yıl sonra ben sektörün sadece 5-6 firmayla yol alacağını düşünüyorum. Yeni müşteri sayısı hızlı büyüyor. Bu yeni müşteriler bizi umutlandırıyor. Motosiklet değiştirme sıklığı ortalama 4 yıl olduğunu düşünecek olursak hem yeni müşteriler hem bu değişim süresine paralel 2006’daki gibi pazarda bir satış patlaması bekliyoruz. Biraz fiyat istikrarı olursa 200 binlik Türkiye pazarı, çok yakın bir süreçte 300-400 binli adetlere çıkabilir. Türkiye’de motosikletin fazlasıyla geleceği olan bir sektör olduğuna inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

SEKTÖRDEN NOTLAR…

– Türkiye’de satışı yapılan her motosikletin model bazlı satış oranları vitesli motosiklette yüzde 43, scooter’da yüzde 24, cup’ta yüzde 14 ve diğerlerinde yüzde 19 olarak gerçekleşti.

– Trafiğe kayıtlı araç sayısı 2014 yılı itibariyle 18.8 milyon adet. Bu rakamın yüzde 15’ini motosiklet oluşturuyor. Trafiğe kayıtlı motosiklet sayısı ise 2.8 milyon adet. Yani trafiğe kayıtlı  ortalama her 6.6 araçtan biri motosiklet.

– İstanbul 2014 yılında 23 bin 565 adet satışla en fazla satış yapılan il konumunda bulunuyor. İkinci sırada 15 bin 794 adetle İzmir, üçüncü sırada 13 bin 454 adetle Antalya var. 

– Türkiye’de henüz kişi başına düşen motosiklet sayısı 3.6 adet. Bu dünya geneliyle kıyaslandığında oldukça düşük bir seviye.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.