Basarsoft: Araçların birbiriyle haberleşme çağı başlıyor

Radyo Gedik’de her perşembe yayınlanan Otoajanda programının son konuğu Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan oldu. Dijital haritalar üreten ve bu alanda Google, Apple gibi devlere çalışan Başarsoft, yolculuklar üzerine yeni teknolojilere odaklanan bir şirket. Şunu belirtelim; 1998 yılında dijital haritalar dönemine yerli sermaye olarak giren Başarsoft, Apple haritalarının üreticisi. Macar Igo şirketiyle işbirliği içerisinde.
Programda Küçükpehlivan ile otomobillerde yakın dönemde kullanıma girecek ileri teknolojileri konuştuk.
Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan’a göre otomobiller, yazılım alanındaki gelişmelerle yarı otonom hale dönüşecek. Yani otomobil yolda sürücünün dikkatsizliklerini kapatacak şekilde yol alabilecek. Yazılımlar sayesinde otomobiller hız limitlerine göre yavaşlayacak; hatta yoğun trafikli yol yerine, alternatif rotaya kendi kendine gidebilecek.

Sürüş Güvenliği Artacak

Navigasyon yazılımlarındaki son gelişmeleri anlatan Küçükpehlivan, “100 metre ilerdeki buz uyarısını vermek için saniyeler çok önemli. Bunun için de 5G teknolojisinin kullanılması gerekiyor. Akıllı şehirler sayesinde trafik akışı daha kolay yönetilecek. 5 dakika içinde olan bir kaza karşısında yazılımlar sayesinde aracımız için alternatif rotalar oluşturulabilecek. Bu hızlı karar için özellikle üst sınıf araçlar otomatik olarak aracı yavaşlatacak hatta durduracak. Otomasyonun artmasıyla sürüş güvenliği de artacak.”

“Navigasyon Elektrikli Araç için Daha Önemli”

Telefonlarda en güncel haritanın en pahalı modellerde olduğunu söyleyen Küçükpehlivan, “Önceden Google, kendi telefonları üzerinden yüksek kaliteli harita sunuyordu fakat şimdi bu hizmeti Apple telefonlar daha iyi sunuyor. Otomobillerde bulunan multimedya sistemlerindeki haritalar ise temel seviyede. Bir nesil önceki radyo temelli haritalar da güncellenebiliyor. Ücretsiz haritalar uzak rotaları işaret ediyor. Üst düzey paralı uygulamalar ise yeşil rota isimli, daha az virajlı ve trafik ışığı olan gibi sürüş konforu sunan seçenekler içeriyor. Elektrikli araçlarda ise nagivasyon daha önemli. Bu sayede yazılım, aracın bataryasıyla entegre şarj rotalarını gösteren bir rota gösterecek.”

Programın tamamını buradan dinleyebilirsiniz:

https://open.spotify.com/episode/2EoKs73JLnVTpxzAHYUbw5

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.