Bir Alman skandalı daha mı?

Almanlar, büyük ilerlemelerinin ve büyümelerinin altında teknolojik hileler mi yatıyor?

ABD kaynaklı Volkswagen skandalından sonra şimdi de İngiliz Dyson, iki Alman devi hakkında çok önemli bir iddiayı dile getirdi.

Volkswagen testlerde hile yapmakla suçlanan tek Alman markası olmayabilir.

İngiliz vakumlu ev aletleri devi Dyson, Alman rakipleri Bosch ve Siemens’in erçekleştirdikleri testlerin sonuçlarında müşterileri yanılttığını ileri sürdü.

Torbasız süpürgeleriyle tanınan Dyson, Siemens ve Bosch’un motor watt’ını arttırmak için kontrol elektroniği kullandığını, böylece AB verimlilik testlerinde ürünlerinin daha başarılı göründüğünü iddia ediyor.

İngiliz firma, söz konusu ürünlerde yer alan bir sensörün, motora sinyal gönderip, gücünü arttırarak makinelerin toz kalıntılarını emdiğini belirtiyor. Ancak testler tozsuz boş laboratuvarlarda gerçekleşiyor ve Dyson, bu ölçümlerin adil olmadığını, ürünlerin testlerdeki sonuçlardan çok daha fazla güç kullandığını iddia ediyor.

Dyson’a göre AAAA enerji tasarrufu adı altındaki ürünlerin aslında E ya da F sınıfında yer alması gerekiyor, Almanların ürünlerini AAAA olarak göstermelerinin tüketicileri yanılttığını belirtiyor.

Dyson aynı zamanda, testlerde yapılan bu işlemin Volkswagen skandalından farksız olduğunu dile getiriyor.

Hem Bosch hem de Siemens, Dyson’ın suçlamalarını kabul etmediklerini belirterek bütün vakumlu temizleyicilerinin AB Ekodizayn yönetmeliğine uygun olarak test edildiğini aktarıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.