Bir Fransız, iki Japonla 3 şirketi tek elden yönetecek

Dünyanın en büyük işbirliklerinden biri olan İttifak’ın 20. yıldönümü yaklaşıyor. Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard, Nissan CEO’su Hiroto Saikawa, Renault CEO’su Thierry Bolloré ve Mitsubishi Motors CEO’su Osamu Masuko, yeni bir İttifak Yönetim Kurulu oluşturacaklarını ilan ettiler.

Yeni İttifak Yönetim Kurulu’na Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard Başkanlık edecek; Nissan, Renault ve Mitsubishi Motors CEO’ları da kurulda yer alacak.

Yeni yapılanmanın eski başkan Carlos Ghosn’un boşluğunu da doldurmak istediği söylenebilir.

Yeni yönetimin sorumlulukları

Yeni yönetim kurulu, Renault-Nissan B.V. ve Nissan -Mitsubishi B.V. olarak ikili yönetime son verecek. Bunun yerine Renault, Nissan ve Mitsubishi İttifakı’nın operasyonlarını ve yönetimini üstlenecek. Yeni kurul yeni bir dönemin de başlangıcı anlamına geliyor.

Yeni yönetim kurulunda operasyon kararları fikir birliğiyle alınacak. Nihai sözleşme İttifak’ın yıldönümünde imzalanacak. Yeni yönetim ekibi, per ay Paris veya Tokyo’da toplanacak.

RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI İTTİFAKI NASIL KURULDU?

Fransız Renault Grubu ile Japon Nissan Motor Co. ve Mitsubishi Motors ittifakı, dünyadaki en büyük otomotiv ortaklıkları arasında başı çekiyor. Ortaklar 2018 yılında yaklaşık 200 ülkede 10,7 milyondan fazla aracı tüketiciyle buluşturdular. İttifak üyelerinin, Almanya’da Daimler ve Çin’de Dongfeng gibi, diğer gruplarla da stratejik ortaklıkları var. İttifak önce Renault ile Nissan arasında kuruldu. Mitsubishi Motors sonradan katıldı. Dacia, Autovaz ve Samsung (auto) grubun çatısı altındaki markalardan.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.