Birçok yenilikle geliyor; işte yeni Skoda Fabia

Skoda’nın B segmentindeki popüler otomobili Fabia, 4. yılında kapsamlı bir makyaj geçirdi. Tasarımın yanı sıra teknolojik donanımlarıyla da yenilenen 2018 model Skoda Fabia, Türkiye’de Ekim ayından itibaren satışa sunulacak. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, “İlk kez 1999 yılında satılmaya başlanan Fabia, 19 yıllık süreçte Skoda markasının vazgeçilmez modellerinden biri haline geldi. Türkiye’de de markamızın büyümesine önemli katkıda bulunan Fabia, 2018’in ilk 7 ayı itibariyle 1.687 adet satış ile toplam satışımızın yüzde 12’sini oluşturarak önemli bir pay elde etti.” dedi.

 

Başar, sözlerinin devamında “B-Hatchback segmentinde yüzde 3.1’lik pazar payıyla, en çok satış gerçekleştiren 10 model arasında yer aldı. Segmentte satışlar yüzde 20 daralırken Fabia satışları yüzde 21 arttı. Satışlarını en çok artıran model olarak öne çıktı. Fabia’nın segmentteki ağırlığının devam edeceğini öngörüyoruz. Yenilenen Fabia ile mevcut modelin fiyat farkını minimum oranda tutacağız. Fabia satışlarının yüzde 90’ınını 1.0 TSI 110 PS gücündeki motorumuz oluşturacak.” ifadelerine yer verdi.
Yenilenen Skoda Fabia’nın ön bölümünde, kışkırtıcı hatlar, kompakt boyutların yanı sıra dinamik tasarım dilinin etkileri fark ediliyor. Yeniden tasarlanmış radyatör ızgarası, yeni farlar, isteğe bağlı olarak LED teknolojisiyle de satın alınabilen, yeni stop lambaları, farklılaşan ön ve arka tamponlar, Fabia’ya daha fazla belirgin bir karakter katıyor. Bununla birlikte, yeni alaşım jantlar, otomobilin genel görüntüsüne dinamizm katkısı sağlıyor.
Fabia’da yer alan LED gündüz farları standart sunulurken, LED farlar ise isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor. Farlarda yer alan ve kristal işçiliğine gönderme yapan unsurlar, yüksek kalitesi algısını güçlendiriyor. Kusursuz hatlar, aynı zamanda farların tasarımında ve sis farlarıyla donatılmış ön tamponun tasarımında ağırlığını hissettiriyor. Yine LED teknolojinin kullanıldığı stop lambalarında ise, markanın diğer modellerinde olduğu gibi “C” formu korunmuş. LED stop lambaları, Fabia’da isteğe bağlı olarak satın alınabilecek. Arka tampon da, otomobilin yenilikleri arasında yer alıyor.
Skoda, bununla birlikte Fabia’da yeni tasarımlı 6 farklı çeşitte alaşım jantlar da sunuyor. Ambition donanım paketinde isteğe bağlı olan alaşım jantlar, Style paketinden itibaren standart. Skoda Fabia’da 15 renk seçeneği sunulurken, hatchback versiyonda “ColourConcept” sayesinde tavan, A sütunu, yan aynalar ve 16 inçlik Vigo jantlar kontrast renklerdetercih edilebiliyor.
2018 model Skoda Fabia modelinde kullanılan yeni materyaller ve donanımlar, otomobilin daha lüks bir otomobil haline gelmesini sağlıyor. Yeni “Simply Clever” detaylar, iç mekanın işlevselliğini artırıyor. Skoda Fabia, 4 metreden daha az uzunluğuna rağmen, 5 yolcu ve 330 litre bagaja ev sahipliği yapabiliyor.
Yenilenen kontrol panelinde ise göstergeler artık daha kolay izlenebiliyor. Bununla birlikte Style donanım paketiyle standart olarak sunulan orta konsol aydınlatması ise, karanlıkta eşyaların rahatlıkla konulabilmesine olanak tanıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan Çift taraflı bagaj halısı, arka koltuktakiler için sunulan tablet bilgisayar tutucu ve akıllı cihazların şarjına olanak tanıyan çift USB girişi bunlar arasında.
2018 model Skoda Fabia, eğlence sistemleri ve bağlanabilirlik açısından da yeni unsurlar içeriyor. Swing Plus bilgi vei eğlence sistemi Fabia’da ilk kez kullanılmaya başlanıyor. 6.5 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip ve mobil cihazlarla uyumlu çalışabiliyor. Style donanım seviyesinde standart olarak sunulan SmartLink+ özelliği de  (Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink ve SmartGate) Swing radyo ile standart sunuluyor.
Skoda, yenilenen Fabia’da üç silindirli, 1.0 litre hacminde küçük ve verimi yüksek benzinli motorlar kullanıyor. Bu motorlarda enjeksiyon sistemlerinin yanı sıra motor yönetim sistemi yenilendi, ikinci katalitik konvertör eklendi. Daha verimli yakıt kullanımına kavuşan 75 PS’lik 1.0 lt MPI motor, 100 km’de 4.8 lt tüketiyor.
Yenilenen TSI motorların gücü 95 PS ve 110 PS. Fabia HB 1.0 TSI (110 PS) DSG 100 km’de ortalama 4.6 lt (104 g CO2/km), tüketim değeri sunuluyor. 10.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma performansıyla dikkat çekiyor. Fabia’da 5 ileri manuel ve 6 ileri manuel vites seçeneklerinin yanı sıra 7 ileri DSG otomatik şanzıman da tercih edilebiliyor.
Yenilenen Fabia’da pek çok standart aktif ve pasif güvenlik donanımı bulunuyor. Elektronik Denge Kontrolü (ESC) ve ABS’ye ek olarak, Fabia’da Motor Fren Kontrolü EBC), çekiş kontrolü ASR, hidrolik fren yardımcısı ve elektronik fren gücü dağıtıcısı, Çoklu Çarpışma Freni, XDS elektronik diferansiyel kilidi ve lastik basınç izleme sistemi de bulunuyor.
İsteğe bağlı ek güvenlik donanımları arasında da Adaptif Hız Sabitleyici, geri görüş kamerası, park sensörleri, Şehiriçi Acil Fren fonksiyonlu Ön Bölge Asistanı, yorgunluk tespit sistemi, Far ve Yağmur sensörleri, Hız Sınırlayıcı ve Yokuş Kalkış Desteği yer alıyor. Kör Nokta Algılayıcısı, Arka Trafik Uyarısı ve Otomatik Far Asistanı, Fabia’da artık sunulmaya başlanan üç yenilik arasında.
Skoda Fabia, piyasaya ilk sunulduğu 1999 yılından bu yana 4 milyon adetten fazla satışa ulaştı. Çek üreticinin aynı zamanda uzun süre ürettiği ikinci model olan Fabia, kompakt boyutlarına karşın sunduğu geniş iç hacim ve bagaj hacmiyle beğenildi.
2014 yılında tanıtılan güncel 3. nesil Fabia, Rapid ve yeni Octavia ile birlikte markanın yeni duygusal ve dinamik tasarım felsefesiyle şekillendirilmiş üçüncü modeldi. Üçüncü nesil Fabia, dünya çapında bugüne kadar 688 bin 500 adet satıldı.
Skoda Fabia, R5 ile de markanın motorsporları tarihindeki en başarılı model oldu. 2015’te tanıtılan Fabia R5, WRC 2 sınıfının yıldızı oldu ve bugüne kadar 31 ülkede, 89 takıma toplamda 223 adet teslim edildi. 59 ülkede yarışlara katılan R5, 524 zafere imzasını attı.
Leave A Reply

Your email address will not be published.