BMC satışına yeni bir yorum…

VW-Golf-GTI

BMC'nin satışı son günlerin önemli gündemlerinden birini oluşturdu. Genel olarak çalışanlar ve iş yapanlar buna sevinirken, Habertürk yazarı Yavuz Semerci de satışa yönelik ilgi çekici bir analizi kaleme almıştı.

Sektör yetkilileri BMC'ye ilişkin resmi açıklamalar yapmaktan kaçınıyorlar.

Bu arada konuya ilişkin farklı bir bakış açısı ise bir okurumuzdan geldi.

BMC dünyasının dkkatine sunuyoruz bu yorumu da…

ETHEM SANCAK, MEHMET EMİN KARAMEHMET VS

"Ethem Sancak bey herşey den önce bir iş adamı ve para kazanmak en önemli amaçlarından biri.

Bence BMC Ethem Sancak a iş hayatında güç ve prestij sağlamayacaktır. Çünkü herkes biliyor ki BMC eski teknolojisi ile ve 2 yıllık atıl durumu ile eski gücüne kavuşma şansı en azında 5 yıl içeriside hiç yok. İstediğiniz kadar Başbakanın adamı diyin istediğiniz kadar belediye ihalelerini alacak deyin, işler artık eskisi gibi değil. İhale usulleri değişti.

Diğer taraftan rakipler çok öne çıktı ve rekabetçi fiyat ve rekabetçi pazar oluştu.

BMC önceden sadece Süper alçak tabanlıda tek üretici iken şuan 5 firma var üreten. Bu firmalar boş durmayacaktır herhalde.

Diğer firmaların genel giderleri, şuan BMC' ye yapacağı yatırımı geri almak için Ethem Beyin hesaplayacağı kar oranı rakiplerden tabi ki fazla olacak ve rekabetten yara alacaktır.

Sonuçta, Ethem Bey, 750 milyonu ve bahsettiği 500 milyon dolar yatırımı cebinden değil banka kredisi ile veya yabancı bir ortakla sağlayabilecek.

Bu paraların geri ödemesi var. Dolar kurunun yıl sonu beklentisi 2.39 larda iken bankalardan alınacak bu paraların geri ödemesi o kadar kolay değil.

Biraz duygusal değil mantıklı düşünmekte fayda var. Mehmet Emin Bey, şayet BMC gerçekten altın yumurtlayan tavuk olsa BMC yi bırakır mıydı? Örnek Turkcell. BMC ister kirpi ister diğer askeri araçları üretmiş olsun çok bir anlam teşkil etmiyor artı, çünkü şu an sahada birçok oyuncu var.

Kirpi ile askeri araç üretimi ile BMC eski büyüklüğünde olmaz olamazda. Yaşamayaz çünkü. Ancak daha küçük ölçekli bir üretici olarak askeri araç üretir. Askeri araç alımları da herkesin bildiği gibi, her yıl değil 4-5 yılda bir olmakta ve TSK ciddi alımını gerçekleştirdi.

Belki 4-5 yıl sonra bir daha büyük alım olur. Yoksa yılda 300-500 askeri araç üretmekle bu büyük gemi yürümez.

Ethem Bey, BMC yi aldı, yüklü bir kredi bulup, kredinin bir kısmını BMC yi hafif yaşatıp ortak bulup bir kısım parasını çıkararak, kredinin diğer kısmı ile de yeni, karlı ve daha kısa zamanda yatırımın geri dönüşü kolay bir iş alanı bulur.

Mehmet Emin Beyde bence bu yolu seçmişti. Şimdi Ethem Beyde sıra diye düşünüyorum.

Beyler bunlar iş adamı. Demeçlerine fazla itimat etmemek lazım ve aksiyonu görmek lazım.

Tabi ki de çalışanlara parasını ödeyeceğiz, bunu yapacağız, şunu yapacağız diyecekler.

Bu arada satın alınan bedel ve yapılacak yatırım bedeline, arsa dahil SON TEKNOLOJİ ile 3 yeni BMC fabrikası kurulur. Çok değil sadece 6-9 ayda biter.

Know How ise artık çok kolay. Global dünya da yaşıyoruz. Firmalardan 8-10 büyük transferle bu iş 6 ayda düzen kurar ve meyvesini 1 yılda alır. Bu sayede 3 yeni fabrikan olur, 1 atıl fabrikan yerine.

Bence durum bu. Çok şey beklememek lazım.

Bu paraları havadan vermeyecek bankalar. Bu paraları verirken de teminatlar istenecek.

Neyse uzatmayayım. İnşallah herşey herkesin kafasında hayal etmek istediği gibi olur da ben haksız çıkarım.

Saygılar."

Önceki İçerikHonda’dan üçü birarada
Sonraki İçerikVW liderliği kaptırmadı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz