Tarihinde ilk ve tek olan süperspor model, 38 yıl sonra güneş gördü

BMW M1, BMW tarafından ilk olarak 1978-1981 yıllarında ilk süperspor modeli olarak tasarlanmıştı. Şirket tarihinde önemli bir yere sahip olan; BMW’nin ilk ve tek süperspor otomobili sadece 455 adet üretildi.

Sadece yarıştırılmak için tasarlanan ve sınırlı sayıda bulunan M1 modellerinden birisi de İtalya’da bir garajda, 38 yıl sonra yeniden gün yüzüne çıktı.

6 litrelik ve sıralı 6 silindirli motora sahip olan BMW M1, 38 yıl boyunca garajda yatmış. Aracın üzerindeki lastikleri de hala fabrikadan çıktığı gibi duruyor.Şaşırmamak elde değil, aracın sahibi 1 ay kullandıktan sonra otomobilini direkt evin garajına çekmiş olacak ki sadece 7.300 km’de kalarak bugüne gelmeyi başarmış.

BMW, CSL modelinin yerini alacak ve Porsche’nin uzun mesafe, dayanıklılık yarışlarındaki başarısına son verecek bir model istiyordu. Bu yüzden, yarışlarda kullanmak üzere, firmanın ilk ve tek ortadan motorlu süper spor modeli, M1’i tasarlandı.

M1’in yarışlara katılabilmesi için, firmanın motor sporları departmanının, en az 400 adet yol versiyonunu üretmesi gerekiyordu.

BMW, sınırlı sayıda üretilecek M1 modeli için, 1976 yılında Lamborghini ile anlaştı. Ancak o dönemde finansal kriz döneminde bulunan Lamborghini aracı üretemedi.

İmalat, Giugiaro’nun ItalDesign firmasının, boru tipi şaseyi ve fiberglas gövdeyi üretmesi ile başladı. Araç son haline, kalitesi ile ünlü Baur tarafından getirildi.

1980 yılına gelindiğinde 400 adet üretilmiş olan BMW M1 yarışlara katılmaya başladı. Ancak 1982 yılında yürürlüğe girecek yarış kurallarına göre M1 modelinin kilosu biraz ağır kaldı.

1980-81 yıllarına gelindiğinde de, M1’in Porsche ile ciddi rekabete girmeye devam edemedi ve bu nedenle 1981 yılında üretimine son verilir.

BMW, M1 modelinin üretimini durdurduktan sonra, aynı motor ile donatılmış, M5’i üretmeye başladı. Böylelikle “M ruhu” bu modelden sonra BMW modellerinde vücut bulmuş oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.