Hangi yeni BMW modeli ne zaman yola çıkacak

Önümüzdeki 4 yıl içinde birçok yeni BMW daha satışa sunulacak. BMW 2025 yılı hedeflerini 2 yıl öne alarak 2023 yılında 25 elektrikli modeli yollara çıkartmaya hazırlanıyor. BMW AG, NEXTGen etkinliği ile Geleceğin Otoyolu 2025 hedefi çerçevesinde, elektromobilite konusundaki ilerleme planını yeniledi. Uygun esnek yapıları sayesinde farklı koşullara kolayca ayak uydurabilen; elektrik şarj edilebilir hibrit ve içten yanmalı motorlarının Ar-Ge süreci devam ediyor.

BMW Group, 2019 yılı sonu itibariyle 500 binin üzerinde elektrikli ve hibrit otomobil satışı gerçekleştirmiş olacak. Bugüne kadar dünya genelinde 150 bin adetten fazla satan tamamen elektrikli BMW i3’ün yanı sıra; bu yıl üretimi başlatılacak olan tamamen elektrikli MINI de bu hedefte grubun önemli yardımcılarından birisi olacak.

Hibrit modeli en yaygın marka

2020 yılında %100 elektrikli BMW iX3, 2021 yılında da BMW iNEXT ve BMW i4 modelleri de yollarla buluşacak. Otomotiv sanayisinde en fazla plug-in hibrit model seçeneği sunan marka olan BMW, 3 Serisi, 7 Serisi, ve BMW X5 modellerinin yanı sıra, bu yıl BMW X3 plug-in hibrit modelini de tanıttı.

Menzilleri uzatılmış elektrikli modellerin yanına, bu yaz sonu itibariyle 5 Serisi ve 2 Serisi Active Tourer modelleri de eklenecek. Önümüzdeki yıldan itibaren BMW X1 ve BMW 3 Serisi Touring modelleri de şarj edilebilir hibrit modelleri ile tercih edilebilecek. Yeni BMW sayısı hızla artacak.

BMW eDrive Zones fonksiyonu sayesinde otomobiller, şehirlerin ‘yeşil alan’ olarak belirlenen emisyonsuz bölgelerini otomatik olarak algılayarak tamamen elektrikli modda hareket edecek. Hibrit BMW modelleri, tamamen elektrikli BMW modellerinde olduğu gibi en çevreci hali ile kullanılabilecek. BMW’nin plug-in hibrit modelleri 2020’den itibaren standart olarak sunulacak.

Direksiyon kimde olacak?

Gelecekte sürücüler otomobilin otonom olarak ilerlemesi için EASE modunu seçerken, direksiyonun kendinde olmasını istedikleri durumlarda ise BOOST modunu tercih edecek.

“EASE your life” hayatını kolaylaştır ve “BOOST your Moment” anın tadını çıkar sloganlarıyla önümüzdeki dönemde üreteceği modellerde sunulacak olan sürüş modlarını tanıtan BMW, otomobillerin artık sadece bir ulaşım aracı olmadığını aksine insanların rahatlayacağı, eğlenebileceği, konsantrasyon sağlayabileceği bir ortam olduğunu savunuyor. Kısacası otomobiller insanların ihtiyaçlarına göre yeni türde bir yaşam merkezi haline dönüşebilecek.

BMW’nin geleceği ile ilgili fikirler veren en dikkat çekici otomobillerden birisi de NEXTGen etkinliğinde yapılan BMW Vision M NEXT konsepti oldu. BMW’nin elektrikli spor otomobili olan Vision M NEXT, tamamen sürücü odaklı olarak tasarlanmış. 2018 yılında ilk kez tanıtılan BMW Vision iNEXT ile birlikte sergilenen BMW Vision M NEXT, BMW’nin deneyim dünyasındaki EASE ve BOOST tanımlarını en iyi şekilde yansıtıyor.

0-100 km/s sadece 3 saniye

BMW i8’e benzer bir tasarıma sahip olan Vision M Next, spor otomobil DNA’sının geldiği son noktayı temsil ediyor. Tıpkı i8’de olduğu gibi hibrit motor ile donatılan Vision M NEXT, çift tonlu gövde rengi, karbon-kompozit detayları ve yukarı doğru açılan kapıları ile dikkat çekiyor. Vision M NEXT, arka cam detayı ve stop lambalarının içerisine gizlenmiş BMW logoları gibi detaylarla da BMW M1’e de göndermelerde bulunuyor. Şarj edilebilir hibrit olarak tasarlanan BMW Vision M NEXT, 4 silindirli turbo benzinli motor ve elektrikli motorları ile 600 bg güç üretiyor. Son hızı saatte 300 km/s olan BMW Vision M NEXT, 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyede tamamlıyor. 100 kilometrelik elektrikli sürüş modu ile şehir içerisinde sıfır emisyon ile yol alabiliyor. BMW Vision M NEXT, ön farlarında ve arka stop lambalarında Laser Wire teknolojisini kullanırken ayrıca, Yüz tanıma özelliği sayesinde aracın tanımlı kullanıcısı yaklaştığında kapıları otomatik olarak açıyor.

Üç elektrik motordan 720 bg güç

BMW, etkinlikte yeni deneysel elektrikli otomobili Power BEV’i de sergiledi. 5’inci nesil 3 elektrik motor ile donatılan BMW 5 Serisi, teknik anlamda elektrikli otomobillerin ne kadar güçlü olabileceğini ortaya koyuyor. 3 Elektrik motor birlikte çalışarak tam 720 bg güç üretiyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında gerçekleştiriyor. BMW genlerinden gelen sportif sürüş keyfini yansıtmak amacı ile geliştirilen bu prototip, sadece düz hızlanmalarıyla değil virajlı yolda sunduğu performansla da dikkat çekiyor. Şasi ve motor mühendislerinin ortak çalışması sonucunda arka aksta yer alan elektrik motorları birbirinden bağımsız çalışarak, üstün bir sürüş zevki vadediyor.

Sahibinin yanına kadar geliyor

Dördüncü seviye otonom araç teknolojisini sergileyen BMW, 7 Serisi üzerinde geliştirdiği prototipini de katılımcıların deneyimlemesini sağladı. Kullanıcısını cep telefonu lokasyonu üzerinden bularak yanına gelen ve tamamen sürücüsüz olarak şehir trafiğinde kolaylıkla ilerleyebilen otonom sürüş teknolojisi çok kısa bir süre sonra hayatımızdaki yerini alacak. 2021 yılında yollarla buluşacak olan BMW iNEXT, BMW’nin ilk Level 3 otonom sürüş sistemine sahip model olacak.


BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Harald Krüger; “25 elektrikli ve hibrit motora sahip modelimizle her yıl satış rakamlarını ortalama yüzde 30 arttırmayı bekliyoruz. 2021 yılı itibariyle, 2019 yılında ulaştığımız elektrikli ve hibrit otomobil satış rakamlarımızı 2025’e doğru ikiye katlamış olarak ön görüyoruz.” diyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.