BMW, onları sadece Ataşehir’de satacak

 

Renault’dan sonra BMW de elektrikli araçlarını Türkiye'de satışa çıkarıyor.

Alman premium markanın en ucuzu 41 bin eurodan başlaması beklenen i3 ve 200 bin eurodan başlaması beklenen i8 ismini taşıyan yeni nesil elektrikli ve hibrid motorlu araçları eylül ayı ile birlikte İstanbul Ataşehir’de kurulan Borusan Oto’da satılacak.

 

Reszmi açıklamaya göre tüek şarjla 190 km menzili olan i3, yüzde 3’lük vergi dilimine girerse 41 bin eurodan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak. İlk planda ithal edilecek versiyonlar 50 bin euro ve üzerinde olan üst donanımlı i3’ler olacak. Modelin hibrit olarak değerlendirilebilecek menzil uzatıcılı versiyonu ithal edilmeyecek.

Ağustos sonunda showroomdaki yerini alacak elektrikli BMW i3 için yıl sonuna kadar 75 adetlik satış planlanıyor. 35 adet ön talep geldiği belirtilen i3 modelinin 2015 yılı hedefi ise üç haneli satış rakamları.

i8 içinse bu yıl 5 adetlik bir kontenjan ve satış söz konusu.

 

TÜRKİYE FİYATI VE VERGİ DİLİMİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Elektrikli i3’ün hangi vergi dilimine gireceği henüz netleşmedi. Araç eğer hibrit kabul edilirse, yüzde 15’lik vergi dilimine girecek ve aracın fiyatı 46 bin eurodan başlayacak. Eğer sadece elektrikli motorla ithal edildiği ve satıldığı dikkate alınırsa yüzde 3 vergi diliminde kabul edilebilir ve fiyatı 41 bin eurodan başlayabilier.

Aracın fiyatını 55 bin eurolara çıkaran üst donanım seçeneklerinde deri döşeme, jant, metalik renk, teknolojik donanım farkları bulunacak.

Türkiye paketinde hızlı şarj özelliği, ConnectedDrive’dan gelen Teleservis, Remote Control ve Acil Durum Çağrısı (Emergency Call) özellikleri, küçük navigasyon, cruise control, LED gündüz farları, Cruise Control, otomatik klima, iç-dış kararan aynalar, saklama alanları, hands-free telefon bağlantısı gibi donanımların olacak.

 

Üzerinde barındırdığı 1.5 litrelik benzinli motor nedeniyle yüzde 45 ÖTV diliminde olan ve hibrit BMW i8’de Türkiye paketi bulunacak ve fiyat 200.000 euro civarında pazara sunulacak. Bu fiyata dolu bir i8 almak mümkün. 

BMW AG neredeyse  tüm donanımların içinde bulunduğu “Pure Impuls Package” adını verdiği özel bir donanım paketi oluşturdu. Bu da Türkiye paketin üzerine eklenince fiyat yaklaşık 210-215 bin euro alacak.

 

Borusan, şarj istasyonları için 180 bin euro ayırdı

 

Elektrikli otomobiller için en önemli sorun kabul edilen şarj istasyonları konusunda Borusan oTomotiv bugüne kadar 180 bin euroluk yatırımı yapıyor. Bütün Borusan Oto’larda 6  hızlı şarj üniteleri kurumuna başlayan şirket, ayrıca pek çok AVM’de (alışveriş merkezi) Eşarj tarafından istasyonlar kuruldu.

Bu istasyonlarda elektrikli BMW i3 kullanıcıları araçlarını 30 dakikada tam şarj veya 15 dakikada 100 km menzillik şarj edebilecekler.

 

ÖZEL TESİSLERDE ÜRETİLİYOR

BMW, elektrikli araçları için 400 milyon euro harcayarak Leipzig fabrikası içinde özel bir bölüm oluşturmuş. 2001 yılında kurulan bu fabrika, 2005 yılında Alman Mimarlık Ödülü’ne de kazanmış. 2013 yılında BMW’nin lik elektrikli araç üretim merkezi olarak belirlenmiş ve yeni yatırım çekmiş. Bu yıl 6 bin adete yakın elektrikli 13 üretecek. Fabrikada ayrıca BMW4nin 1 ve 2 serisi araçları ile  X1 modeli de üretiliyor.

400 milyon euroluk yatırımın yapıldığı bölümde elektrikli modellerin ana maddesi plastik ve karbon fiber malzemenin özel olarak işlenebildiği yüksek teknolojik üretim söz konusu.

Aracın ana maddesi karbon fiber ABD’de BMW’nin SGL şirketiyle ortak fabrikasında üretiliyor. Formula 1 araçlarının gövdesinde kullanılıyor. Maserati ve Ferrari’lerin bazı bölümleri de bu malzemeden yapıldığını hatırlatalım.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.