Boğaz’da yüzen 500, 5 yeni versiyonla çoğaldı

 

İtalyan marka bir yandan Chrysler ile ortaklığını derinleştirirken, bir yandan da önümüzdeki yılların modellerini geliştiriyor. Bunlar içine önemli paya sahip 500 ailesi, ABD satışlarının da verdiği güçlü, giderek genişliyor.

italya kıyılarından kenddini denizlerin mavi derinliğine bırakan 500 modellerinin, ABD kıyılarına çıktığını gösteren reklam filminin üzerinden çok geçmedi. Rengarenk ve sevimli 500’ler küçük gövdeleriyle mavi sularda yüzerken, 2012 yılı genelinde ABD satışlarının 138 bini bulacağını düşünmüyordu.

İtalya’dan denize atlayan 500’lerin satışının yüzde 75’i İatalya dışında gerçekleşmeye başladı.

Türkiye’de 1200 adetlik satışa ulaşan küçük 500, daha sonra L Serisi ile genişledi. Türkiye’de geçen yıl bu aylarda satışa çıkan ailenin daha iri üyesi 500L ise 1 yılda 4 bini geçen satışlara ulaştı.

Yılda 250 adetlik satışlıa Türkiye’de üç kapılı minik otomobil segmentinin lideri olan küçük 500 ve ağabeyi L, artık daha geniş model yelpazesenie sahip.

 

Fiat, Türkiye’de başarılı satış rakamlarına ulaşan 500 ailesini, 2014 model 500 ve 500L versiyonlarıyla büyütmeyi sürdürüyor. Ailenin en yeni üyeleri olan ikonik 500 modelinin Popstar, Cult, Sport ve GQ versiyonları ile 500L serisinin en üst versiyonu 500L Beats Edition, Haziran ayında showroom’lardaki yerini aldı. 

 

Fiat, 500 modelinin hem yeniliklerini anlatmak hem de bir kez daha hatırlatümak amacıyla bir dünya turu düzenledi. Tur kapsamında jetski üzerine giydirilmiş İtalya’da üretilmiş 500 modelleri de Türkiye’ye geldi.

 

Önce İstanbul İstinye’den İstanbul Boğazı’na dalış yapan sarı 500, epey bir dalgalarla boğuştu. Daha sonra programı çerçevesinde DSM’nin organizatörlüğünde rotasını diğer sahillere çevirdi. Yüzen 500 modelleri, iki hafta boyunca Türkiye sahillerinde Bodrum’dan Çeşme’ye dolaşacak.

 

POP, CULT, GQ ve BEATS EDITION

500 ailesi artık genişliyor. Türkiye’de satılan modelleri arasına 4 değişik versiyon daha giriş yaptı.

Yeni 500 modellerinin tanıtıldığı ve yüzen 500’ün izlendiği toplantıda konuşan Fiat İş Birimi Direktörü Okan Baş, bu yıl sonuna kadar 500 ailesinden 4 bin adetlik satış planladıklarını, bunu da yeni Cult, Beats Edition ile birlikte Popstar, GQ ve Sport versiyonlarıyla sağlayacaklarını söyledi.

 

Okan Baş, bu yıl toplamda 75 bin adetlik araç satışı planladıklarını, bunun 38 bin adetini otomobl, 37 bin adetini ise hafif ticari araçların oluşturacağıın açıkladı. Toplam pazarın 650 binlerin biraz üzerinde olacağı görüntüsü verdiğine dikkat çeken Okan Baş, 5 ayda 25 bin adetni üzerinde satış rakamına ulaştıklarını söyledi.

Hafif ticari araç pazarında yüzde 28.4 pazar payıyla lider olduklarını söyleyen Okan Baş, binek otomobilde de pazar paylarının yüz de 7 olduğunu dile getirdi.

 

500İZM

Fiat Pazarlama Müdürü Özgür Süslü ise bu modele İZM takısı eklemek istediklerini belirterek, “500İZM oldu, yeni bir akım ortaya çıktı. Bu da istediğimiz bir şeydi.” dedi.

 

Süslü konuşmasında yeni modeller hakkında şu bilgileri verdi: 

“Otomobil tutkunları nezdinde her zaman özel bir yere sahip Fiat 500’ün 2014 serisini, mevcut Pop ve Lounge’a ek olarak Popstar, Cult, Sport ve GQ versiyonlarıyla pazara sunuyoruz. 

 

Özellikle, Cult versiyonu, 7 inçlik TFT ekranlı gösterge paneli, 16 inç alaşımlı jantları, teknolojik donanımları ve deri döşeme gibi özellikleriyle, beklentileri yüksek ve ayrıcalık arayan 500 müşterileri için son derece iyi bir alternatif oluşturuyor. 

 

Bununla birlikte, Sport ve Sport üzerinden geliştirilen özel seri GQ versiyonları, 2014 serisi 500 modellerinde ilk kez kullanılan yeni 0,9 litrelik 105 HP TwinAir Turbo motorla, performans ve ekonomiyi bir arada sunuyor. 

 

Bu modellerimizin özellikle erkek müşterilerimiz tarafından büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. 

 

500 Ailesi’nin diğer yeni üyesi 500L Beats Edition ise araç içi ses deneyiminde bir devrim yaratacak yeni ses sisteminin yanı sıra, kendine has çift gövde renkleri, 17 inçlik mat siyah alaşımlı jantları, Traction+ teknolojisi, dokunmatik ekranlı U-Connect sistemi ve diğer teknolojik özellikleriyle farkını ortaya koyuyor. 

 

Yalnızca 120 HP gücündeki motor seçenekleriyle satışa sunduğumuz 500L Beats Edition’ın, tarzıyla fark yaratmak isteyen otomobil tutkunlarının ilk tercihi olacağı inancındayız.”

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.