Brisa bilanço: 2023 ilk 6 aylık kâr artışı yüzde 48

Brisa Aksaray fabrikası 360 bin metrekare alana yapıldı.
VW-Golf-GTI

 

Bridgestone ve Lassa markalarıyla tanınan Brisa, 1 Ocak-30 Haziran 2023 dönemi finansal sonuçlarını açıkladı. Brisa, 2023 ilk yarısında cirosunu yüzde 54 artırarak, 9,1 milyar TL’ye ulaştırdı. Şirket, yılın ilk yarısında yaşanan enflasyonist ortam ve kur kaynaklı maliyet artışlarına karşın faaliyet kârını yüzde 48 artırdı.

Yılın ilk yarısında, şirketin net kârı geçen yılın aynı dönemine göre tek seferlik deprem vergileri hariç yüzde 48 artarak 1 milyar 380 milyon TL olarak gerçekleşti.

Brisa bu dönemde ilk kurumsal bonusunu ihraç etti. Bununla birlikte etkin finansman işlemlerine devam ederek, hem yabancı para pozisyonunu güçlü tuttu, hem de finansman maliyetlerindeki artışları limitledi.

Deprem bölgesinde Lassa Ortaokulu açtı

Şirketin 2023 yılı ilk yarı sonuçlarını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü: “6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından Brisa olarak bölgede yaraları sarmaya devam ediyoruz. Bölgenin çözüm bekleyen en önemli konularının başında eğitim geliyor. Sabancı Vakfı ve şirketimizin ortaklarından Bridgestone’un katkılarıyla Hatay Dörtyol’da Sabancı Lassa Ortaokulu’nu hizmete açtık.

Deprem nedeniyle mağazaları hasar görmüş bayilerimize, 20’nin üzerinde mobil konteyner mağazanın gönderdik.”

Otopratik’ler elektrikli araçlara hazırlanıyor

Kürkçü, Otopratik mağazalarındaki yeni döneme dair de bilgiler gönderdi:

Otopratik ve Propratik mağazalarımıza yenilerini kattık. Şu anda Türkiye’de 96 noktada Otopratik, 21 noktada Propratik mağazamız var. 2023 yılında 150 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.

Otopratik mağazalarımızı elektrikli araç bakımında ilk akla gelen noktalar olacak şekilde donatıyoruz. Şarj istasyonu yatırımlarımızı artırıyoruz. Yıl sonunda 70 istasyona çıkmayı hedefliyoruz.”

Elektrikli araçlara özel Enliten lastik geliştirdi

Kürkçü, elektrikli araçlar için özel lastik geliştirdiklerini de hatırlatarak, şunları söyledi:

“Elektrikli araçlara yönelik Enliten teknolojisi ile ürettiğimiz lastikleri pazara sunduk. Arvento Mobil Sistemler’i almamızdan sonra, özellikle araç verilerine dayalı sistemlerle mobilite çözümleri çıkarmaya hazırlanıyoruz.”

Önceki İçerikScania Türkiye, drone ile tohum saçıyor
Sonraki İçerikElektrikli scooter tadındaki Citroen Ami Buggy fiyatı ve özellikleri
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz