Bugün tahta otomobillerin yarışı var

Karadeniz’de gelenekselleşen tahta arabaların mücadelesi Red Bull Formulaz; bugün yapılıyor. Rize Ardeşen’in yemyeşil beldesi Tunca’da 10. kez düzenlenecek ve festival havasında geçecek yarışlarda; yokuş aşağı frensiz araçlarla tüm rakiplerini geçmeyi başaracak kişiye 3 yarım altın, ikinciye 2 yarım altın, üçüncüye ise 1 yarım altın verilecek. En iyi tasarıma sahip aracın sahibi ise 1 yarım altın kazanacak.

Karadeniz’de 1900’lü yılların başlarından beri yüksek noktalardan aşağı daha hızlı inmek için üretilen tahta arabalar; zaman içinde popülerliğini arttırdı ve yerel halk tarafından kullanılmaya başlandı Bir zaman sonra da bölgedeki renk haline geldi, her sene binlerce kişinin izlediği yarışlar sembolleşti.

‘Karadeniz otomobili’ günümüzde eski amacıyla kullanılmasa da hala yörenin önemli geleneklerinden biri konumunda. Marangozlarda günlerce süren hummalı çalışmanın sonunda ortaya çıkan tahta araçların en büyük yarışı Red Bull Formulaz, bu sene de Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Tunca beldesinde, festival havasını Karadenizlilere yaşatmayı hedefliyor.

Atmosferiyle büyüleyen, sadece eğlencesiyle değil kurallarıyla da dikkat çeken Red Bull Formulaz 2018’in 10.’su düzenlenecek. 40 yaşının üstündeki yarışçıların da kendi aralarında ter dökeceği organizasyonda geçen sene ilk kez yarışan kadınlar bu sene de ayrı bir kategoride kozlarını paylaşacak.

Hız 70 km’ye kadar çıkıyor

Hiçbir şekilde frenin, motorun ve demir bir parçanın kullanılamayacağı araçlar, 1600 metreyi başarılı bir şekilde tamamlayarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışacak. Yokuşların da yardımıyla 70 km/s hıza kadar ulaşabilen araçlarda ayağa takılan sert lastikler fren işlevi görecek. Karadeniz insanının kıvrak zekasıyla çalışacak araçların boyunun en fazla 170 cm, eninin ise 70 cm olması gerekiyor. Red Bull Formulaz’a 18 yaşını tamamlamış herkes katılabiliyor.

Red Bull Formulaz’ın iki de konuğu olacak. Geçtiğimiz sene de yarışlara katılan Eski Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu da Formulaz’da yer alacak. Formulaz’da Red Bull sporcusu Birkan Polat da bir gösteri yapacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.