Cenevre’den önce ilk kez: Yeni Jazz X-Road

Honda’nın B+ hatchback segmentindeki temsilcisi Jazz, Cenevre’deki dünya lansmanı için geri sayımda. Yeni 130 hp 1.5 lt hacimli motor yeniliğinin hemen ardından gelen bu dünya premierinde başrol Jazz X-Road adını taşıyacak yeni versiyonda. Henüz üzerindeki örtü kalkmadı ama bazı internet sitelerinden bu görsellere ulaşılmaya başlandı.

Özünde Jazz ama siyah plastik dodikler, iri yan plastik koruma bandı onu biraz daha fazla Jazz göstermek için…

1983 yılından bu yana yollarda olan Honda Jazz, hayatına mini car segmentinde Japonların kendileri için ürettiği bir otomobil olarak başlamıştı. Bugünkü beğeni çizgisinin uzağında kalan hatlara sahipti. Ek olarak üstü açılır versiyonu da mevcuttu.

Jazz – City – Fit isimleri ile dünyanın farklı ülkelerinde satışta olan Honda’nın B hb otomobili Jazz ilk defa adının yanına X-ROAD uzantısını ekliyor. 4 çeker olmasa da yerden yüksek olması ve lastik çevrelerindeki plastik dodikler ile olduğundan daha büyük görünmeyi planlıyor. Bu sayede B segmentindeki yeni SUV modellerle rekabet etmeyi hesaplıyor.

B SUV segmentinde hızla artan model çeşitliliğine Honda’nın cevabı Jazz X-Road oldu.

C Crossover sınıfında ki satış adetlerinin her geçen yükselmesine cevapsız kalmayan Japon markası Jazz X Road olarak pastadan pay almaya çalışacak.

Honda için sürpriz bir girişim olmayan Jazz X-Road, 2017 yılında Brezilya’da ve Hindistan’da üretilen Honda WR-V (HR-V) adındaki B segmentindeki yerden yüksek kuzeninin akrabası olarak model listesinde yerini alacak.

Jazz’ın yol dışı versiyonu rolünü üstlenecek olan X-Road Japonya’da vitrine çıkmaya başladı bile.

16″ jantları ve kapı altlarındaki koyu renk plastik parçaları ile olduğundan yüksekmiş gibi görünmeye çalışan Jazz X-Road için en büyük ve yeni rakip ise Ford EcoSport ile Seat Arona olacak gibi görünüyor. Ama arkası geliyor: Hyundai Kona, Kia Stonic, VW T-Roc gibi. Renault Captur gibi modeller de bu segmentteki seç enekler arasında sayılıyor.

Jazz X Road için 6 hava yastığı, VSA ve Honda aktif güvenlik algılama sistemleri standart olacak. Yeni Jazz X-Road modelinin ilk lansmanı 7 Mart tarihinde 88. Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.