Fransız şirket için yeni dönem: yeni logo ile 6 model

Almanların elektrikli otomobil atağına Fransızlar da katılıyor. PSA Grubu’nda Peugeot markasında tamamlanan elektrikli araç planı, Citroen için de netleşti. Citroën CEO’su Linda Jackson, 5 yıl içinde elektrikli otomobil saldırı planını açıkladı. Gelecek yıldan itibaren 6 otomobil hazırlanacak ve hepsi yeni bir logo ile işaretlenecek. Peki elektrikli Citroen alınır mı? Elektrikli Berlingo olacak mı? 

Volkswagen, Mercedes, BMW, Tesla, Peugeot, Renault, Nissan derken Avrupa elektrikli otomobille doluyor. Citroen Başkanı Jackson, Twitter hesabında “Citroën, 2020’den 6 yeni elektrikli model çıkarmayı planlıyor, yaygan bir yeşil “e” logosuyla” diye yazdı.

Peki hangi modeller Citroen’in yeni yeşil e logosuyla elektriklenecek.

Tesla tasarım ekibindeki Türk ismi biliyor musunuz?

Citroën, bu atağını 2020 yılında piyasaya sürülecek hibrit C5 Aircross versiyonla başlatıyor. Bu hareket, gelecekte devreye alınacak yüzde 100 elektrikli C4 modelinin de startını vermiş olacak.

Elektrikli Peugeot e-208 ve DS3 Crossback e-Tense’de kullanılan modüler CMP platformu, yeni C4 modelinde de kullanılacak. Yaklaşık 300 km (WLTP) menzil için 50 kWh gücünde bir motor kullanılacak. Şu anda markanın en çok satan otomobilleri olan C3 ve C3 Aircross, PF1 platformunun uyumsuzluğundan ötürü elektrikli bir versiyona sahip olamayacaklar.

Son olarak, Jumper ve Jumpy’nin elektrikli versiyonları için 2020 yılı belirlenmiş. 2021 yılında elektrikli versiyona kavuşacak model ise Berlingo olacak. Citroen’in amacı 95g / km CO2 eşiğinin altına düşmek.

Elektrikli PSA modelleri altyapı ve pazar eksikliği nedeniyle henüz Türkiye ile tanışacak bir takvime sahip görünmüyor. Sadece 2020 yılı yaz aşlarında hibrit DS Crossback modelinin ithalatının başlatılacağı açıklandı.

Bu yeni ekolojik seviye (95g/km CO2) Avrupa’daki bütün otomobil oyuncularını baskı altında tutuyor. Bütün büyük Avrupalı üreticiler menzillerini yeniliyor. Aynı zamanda fabrikalarındaki imalat ve montaj yöntemlerini uyarlıyor.

Avrupalı devlerin bir an önce bu kısıtlamaya uymaları gerekiyor.

Citroen, elektrikli araç konseptini e-Mehari adıyla Frankfurt’ta sergilemişti.

Emisyon kısıtlaması 2020’de başlıyor

Burada bir hatırlatma yapalım: Minimum karbondioksit salım eşiği 1 Ocak 2020 itibariyle 117 gram/km’den 110 g / km CO2’ye düşecek. Ve kademeli olarak 31 Aralık 2020’de egzoz gazları salımı 95 g / km CO2’ye inecek.

Bu rakamın üzerinde kalan her bir araç 110 g/km CO2 için 50 Avro ceza ödeyecek. 173 g/km’yi aşan her bir araç için ödenecek ceza ise 12.500 Avro ek maliyet getirecek.

Görünen o ki PSA Grubu tüm markalarıyla buna hazır. Henüz Opel için elektrik planı açıklanmadıysa da Fransız teknolojisinin uyarlanması gecikmeyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.