Citroen Kasım satışlarında beşinci marka nasıl oldu?

2019 yılında Bayraktar Grubu ile olan anlaşmasını bitirip PSA Türkiye bünyesine alınan Citroen, geçen ayki pazar payı ile tarihindeki en iyi Kasım ayını yaşadı; toplam 4.187 adetlik satışla ilk 5 markadan biri oldu. Markaların tedarik sorunlarını çözmesine de bağlı olan rekabette; Citroen yılsonunda 30 binlik lige dahil olmayı planlıyor. Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, yeniden pazarın ilk 10 listesine gidiklerini, 2021 yılını pazarda 9. olarak tamamlayacaklarını söyledi.

Selen Alkım, 2 yıl önce Citroen pazar payının yüzde 2 olduğunu yılı da 14’üncü sırada kapattıklarını belirterek, “2021’e geldiğimizde; anavatan Fransa, İtalya, İspanya, Çin gibi pazarlarla birlikte Türkiye Citroen dünyasında 7. sıraya çıktı. Türkiye’de de her alanda gelişiyoruz. Bayi ağımızda çok hızlı büyüme var. 2019’da 42 nokta ile başladık, Türkiye’nin yüzde 59’unu kapsıyorduk. Bugün 55 yetkili satıcımızla kapsama alanımız yüzde 90 oldu.” dedi.

Türkiye’de pazarın Mart ayına kadar 1 milyon adetlik satışa göre tempo oluşturduğunu kaydeden Alkım, sonrasında çip krizi ile başlayan tedarik sorunlarının öne çıktığını belirterek, “Sene başında hedefimizi 40 bin adet olarak belirlemiştik. Şimdi tedarik gecikmesi sebebiyle potansiyelimizin 10 bin gerisinde kaldık. Ama yine de pazara göre daha fazla büyüdük. Yüzde 7 oranında büyüme elde ettik. Burada hafif ticari araç pazarındaki büyüme daha fazla. Yüzde 3.9’luk pazar payımız var. Ayrıca Citroen Türkiye tarihinde şu ana kadar elde edilmemiş en iyi pazar payı Kasım ayında ortaya çıktı. Yüzde 7’lik bir pazar payına sahip olduk. Giderek daha çok sevilen, talep gören, istenilen bir marka olmaya başladık.

C4 segmette yüzde 10 pay aldı

Bunu sadece tek bir modele bağlamıyoruz. C3 o kadar yerli üreticinin, rekabetin olduğu bir segmentte güçlü bir oyuncu. C3 Aircross tedarik olduğunda, ciddi talep olan bir model. C4 ile segmentte yeni olmamıza rağmen yüzde 10’luk bir segment payı elde ettik. C5 Aircross tedarik edebildiğimizde gayet iyi gidiyor.” diye konuştu.

11 aylık Citroen satışları model dağılımı

  • C3                   6.367
  • C3 AIRCROSS  3.695
  • C-Elysee          4.821
  • C5 Aircross      3.426
  • C4                  2.474
  • BERLINGO       4.166
  • JUMPER              773
  • JUMPY                689
Haziran 2021 otomobil kampanyaları
Yeni Citroen C4

Selen Alkım, C4’ün elektrikli versiyonunun yeni yılın ilk aylarında Türkiye’de tanıtılacağını ifade ederek, Fransa’da C4 satışlarının yüzde 25’inin elektrikli versiyondan oluştuğunu söyledi.

Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü Zeynep Durusu, Türkiye’de perakende satışları 2022 yılı ilkbaharında başlayacak elektikli küçük araç Ami, hakkında şu bilgileri verdi;

“Önce Fransa’da satışa çıktı, ardından diğer Avrupa ülkelerinde ve kısa sürede 10 bin adetlik satış elde etti, sadece yolcu değil yük de taşıyabilsin diye kargo versiyonu da lanse edildi. Kısa mesafede toplu taşımada zaman harcamayacağım, yakıttan da tasarruf edeceğim diyen kullanıcılar farklı çözümlere yöneliyor. Ami’yi müşterimize online bir yolculuk ile sunmaya hazırlanıyoruz. Online bir satın alma yolculuğu hazırlıyoruz. Web sitemiz üzerinden bir tıkla Ami’nin satın alma yolculuğunu tamamlayacağız. Elbette Türkiye de araç satın alırken bir noter gerçeği var, tabii ki evden çıkmadan diyemeyeceğim ama noterdeki işlemi tamamlayarak bayilerimizin de entegre olacağı bir süreç tasarlıyoruz. Ardından Ami’leri müşterilerin evlerine teslim etmek de projenin bir parçası olacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.