COVID 19 2. dalga: Avrupa oto bayilerinin üçte biri kapandı

COVID 19 2. dalga etkisi giderek artıyor. Avrupalı otomobil alıcıları henüz sokaklara çıkmadı. Ya da tekrar evlerine kapanıyorlar. Müşterilerdeki bu eğilimi gren otomobil bayilikleri de kepenk kapatıyor. Üretimin yanı sıra satışın da mola vermesi ne oranda geçerli.

Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Haydar Yenigün, otomotiv ihracatına etki eden bu durumun sebeblerini şöyle açıkladı:

Son 2 yılda yarı yarıya daralan iç pazar sebebiyle ertelenen talep; finansal koşullar nedeniyle araç alımının yatırım aracı haline dönüşmesi; uygun faiz koşulları gibi etmenler; Haziran’dan itibaren iç pazarın hızlıca toparlanmasını sağladı.

COVID 19 2. dalga etkisi giderek artıyor

Temmuz, Eylül ve Ekim aylarından tarihsel olarak en yüksek iç pazar rakamlarına ulaştık. İhracat açısından bakacak olursak; pandeminin ikinci dalgasıyla birlikte en önemli pazarımız olan AB pazarlarında bayilerin kapanma oranı yüzde 35 civarında.

Bu durumun, kısa vadede binek araç satışlarında bir miktar düşüşe sebep olsa da; ticari araç sınıfında normalleşmenin devam etmesini sağlayacağını öngörüyoruz.

Kısa vadede sanayiimiz açısından olumsuz etkiler söz konusu olsa bile; orta ve uzun vadede olumsuz bir etki beklemiyoruz” dedi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.