Dakar Rallisi’nde oyuncu değişikliği; VW çıktı Audi giriyor

Volkswagen, geçtiğimiz günlerde Dakar Rallisi, Dünya Ralli Şampiyonası ve Dünya Ralli Kros Şampiyonası yarışlarından çekildiğini açıklamıştı. Volkswagen’den bayrağı devralan Audi, 2022 yılında Dakar Rallisi’nde yarışmayı hedefliyor.

Motorsporlarını bir marka stratejisi olarak görerek uzun yıllar bir çok uluslararası üst düzey etkinlikte ‘Vorsprung durch Technik‘ sloganıyla yer alan ve çok sayıda başarı kazanan Audi, motorsporlarına başladığı yere; ralli parkurlarına dönmeye hazırlanıyor.

1981 yılından itibaren Audi quattro ile ralli dünyasında devrim yaratan marka; günümüzde sürekli dört tekerlekten çekiş sistemini seri üretim modellerine ve e-tron modellerine adapte ediyor. Böylelikle motorsporlarından elde edilen teknik bilgiyi, üretime yansıtmayı da başarmış oluyor.

Audi şimdi aynı metodu, dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu organizasyonda alternatif bir sürüş konseptini kullanarak, zorlu koşullarda elektrikli aktarma organlarının gücünü sınayacak.

Tozu elektriğe katarak, parçaların ve batarya performansının daha artırılmasına katkı sağlayacak bir deneyim kazanacak. Ve bu bilgiyi elektrikli modellerinin üretim aşamalarına dahil edecek.

Dakar Rallisi çöllerinden 2025 hedefine doğru

Audi, Dakar Rallisi’ne katılarak, en zorlu koşullarda edinilecek teknik tecrübeyi üretime aktarmak amacıyla, elektrikli motor sporlarında bir sonraki adımını atıyor.

Elektromobiliteyi geleceğin bir hayalinden, günümüzün gerçeği haline dönüştürmek adına çalışmalar gerçekleştiren Audi, halen birçok pazarda en çok satılan modeller arasında yer alan E-tron modeliyle de bunu kanıtlıyor.

Önümüzdeki günlerde RS e-tron GT ile sportif başarılarını devam ettirmeyi planlayan marka; 2025 gibi yakın bir gelecekte, satışlarının yaklaşık yüzde 40’ının tamamen elektrikli veya plug-in hibrit modellerden oluşmasını hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.