Devlerin ortaklığına devam

RENAULT YÖNETİM KURULU RENAULT VE NISSAN ARASINDAKİ İTTİFAKIN DEVAMLILIĞINA OYBİRLİĞİYLE KARAR VERDİ

Renault’nun iki büyük ortağı, Nissan ve Fransız Hükumeti arasındaki görüşmelerin İttifak’ın istikrarını sağlayacak ve büyümesini destekleyecek anlaşmayla sonuçlandığı açıklandı.

Ana hissedarının Fransız Hükümeti olduğu ve zamanın Cumhurbaşkanı Sarkozy gibi işlere karıştığı Renault yönetiminden 1999 yılında başlayan Nissan ile ittifaka onay çıktı.

Nisan ayından bu yana yönetimdeki etkisini artıran Fransız Hükümeti, Nissan ile ortaklıktan memnuniyetini oy birliği ile ilan ederken, Başkan ve CEO Carlos Ghosn’a da güvenoyu verdi.

Renault Yönetim Kurulu, Nissan ile kurulan ittifakın dünyanın üçüncü büyük otomotiv şirketi olmaya giden yolda önemli bir basamak olduğunu belirterek, devamlılık anlaşmasını onayladığını ilan etti.

Bu noktalar:

1. 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle Fransız Hükumeti’nin Renault içerisindeki çift oy hakkı prensibinin korunması, Fransız hükumeti ve Renault arasındaki sözleşmeyle Fransız hükumetinin oy hakkının yüzde 17,9’da sınırlanması, olağan dışı genel kurulda yeter oy sayısı olması halinde bu sınırın yüzde 20’ye yükseltilmesi;

2. Nissan hisselerinin Renault içerisinde oy hakkına sahip olmaması;

3. Renault ve Nissan arasında, Renault’nun Nissan’ın yönetimine karışmamasını sağlayacak bir sözleşme düzenlenmesi.

YÖNETİMDE HÜKÜMET AKTİF

Fransız hükumetinin oy hakkı, temettüler, Kurul’daki Fransız hükumet temsilcilerinin atanması veya çıkarılması, Renault’nun varlıklarının yüzde 50’sinden fazlasının elden çıkarılması ve Renault Kurulu’ndaki Fransız hükumeti temsilcileri tarafından onaylanmamış ilgili taraf işlemleri dışında, Olağan Yıllık Genel Kurul Toplantıları’nda oylamaya sunulacak bütün kararlarda bu üst sınıra sahip olacak.

Bu üst sınır, İttifak Ana Anlaşması’nda yapılacak değişiklikler veya anlaşmanın feshi, Renault içerisindeki Nissan hisselerinin oy hakkı, Renault’nun alım teklifi ve Nissan dahil olmak üzere, herhangi bir hissedarın hisselerde veya oy haklarında yüzde 15’lik barajı aşması gibi olağanüstü durumlarda geçerli olmayacak.

Renault’nun Nissan yönetimine karışmaması, Nissan Yönetim Kurulu üyelerinin atama, işten çıkarma ve tazminatı ile Nissan Yönetim Kurulu tarafından onaylanmamış bir hissedardan gelen teklifler ile ilgili kararları da kapsayacak.

Renault Yönetim Kurulu, bu anlaşmayı, İttifak takımlarının gelecek yıllarda küresel otomotiv imalatçıları arasında en üst üç sırayı almak için gayret etmesine olanak sağlayacak esaslı bir güven-inşa edici adım olarak memnuniyetle karşılamıştır.

Bu verimli tartışmanın sonucunda, Renault Yönetim Kurulu oy birliği ile Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Carlos Ghosn’a olan güvenini tazelemiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.