Otomotivde yeni yatırım

Otomotiv ve beyaz eşya sektörlerine yönelik boru sistemlerini üreten Bantboru, kapasite ve istihdam arttırıyor. Dünyada bu alanda en büyük 5 üreticiden biri olan şirket; yıllık üretim kapasitesini 80 milyon metre düzeyine çıkaracak. Bu da her yıl, dünyanın çevresini iki kez dönecek uzunlukta ürün anlamına geliyor. 150 kişiye de yeni istihdam sağlayacak.

Fren Boru Kiti

Bantboru Yönetim Kurulu Başkanı Siracettin Gider, “BMW, Ford, Mercedes, Renault ve Peugeot-Citroen gibi küresel otomotiv üreticilerinin, kendi büyümeleri açısından en önemli programlarında iş ortağı olarak yer alıyoruz. Bu programlar arasında yeni nesil elektrikli otomobiller de yer alıyor. Beyaz eşya tarafında ise, Ar-Ge yeteneklerimiz ve kendi geliştirdiğimiz ürünlerimizle, BSH (Bosch Siemens Hausgerate), Arçelik, Uğur Soğutma ve Bundy Refrigeration ile çalışıyoruz. Dünya devlerinin, milyonlarca üretim rakamına ulaşan projelerine ‘ürün satışı’ gündeme geldiğinde, küresel firmalarla rekabet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Siracettin Gider

Yüzde 30 büyüme

2017 yılında cirosunu, bir önceki yılda yaklaşık yüzde 32 büyüme ile 152 milyon TL düzeyine çıkardıklarını belirten; benzer büyüme ivmesini bu yıl da sürdürmeyi hedeflediklerini dile getiren Gider, “2018 yılında ihracat odaklı büyüme ile, 200 milyon TL ciro hedefliyoruz. Eylül ayı içerisinde startını vereceğimiz 5 milyon Euro’luk yatırım planımızla, kapasitemizi artıracağız. Ayrıca halen 560 kişiye sağlamakta olduğumuz istihdama ilaveten, 150 kişiye daha doğrudan istihdam sağlayabileceğiz” dedi.

Siracettin Gider, şirketin üretim tesislerinin, toplamda 30 bin metrekarelik kapalı alana yayıldığını belirterek şunları kaydetti: “Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezimizi de barındıran üretim tesislerimizde, hammaddeden nihai ürüne kadar tüm prosesleri kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Ana üretim tesisimiz, Gebze Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alıyor. İzmit Köseköy’de, beyaz eşya sektörü için boru imalatı ve kaplama işlemi gerçekleştirdiğimiz ikinci bir üretim tesisimiz daha var. Ayrıca stratejik olarak büyük bir önem taşıyan ve gerektiğinde hızlıca üretim tesisine dönüştürebileceğimiz bir depomuz Almanya’da faaliyet gösteriyor.”

Şirket otomobillerde; fren, debriyaj, direksiyon ve yakıt sistemlerine yönelik üretim yapıyor. Rakiplerinin, bu alanda son derece köklü ve büyük, global şirketler olduğunu vurgulayan Siracettin Gider, ‘ucuz alternatif’ değil, ‘rekabetçi alternatif’ oldukları bilgisini veriyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.