Dünyanın en hızlı Jetta’sı

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Dünyanın en hızlı Jetta’sı şu günlerde test aşamasında… Son hızı nedir, daha da artabilecek mi? Amerikalıların tuz gölü üzerindeki çılgınca hız denemeleri neredeyse 50 yıldır devam ediyor. Otomobillerin ve motorsikletlerin kendi sınıflarında hız rekorlarının en bilineni ve prestijlisi Amerika Utah’da bulunan Bonneville’de yapılıyor.

Genellikle macera severlerin ya da bu iş için otomobil hazırlayan garajların en yüksek hıza ulaşma yarışında hızlar 400 km’ye yaklaşıyor. Bu hızlar için özel ve çok dayanıklı parçalara ek olarak yarış mühendisliği gerekiyor.

Çok sık karşılaşamayacağımız fabrika destekli otomobillerden biri de VW markasına ait Jetta oldu. Daha önce yine Amerika’da yapılan Pikes Pike tırmanma yarışında Golf GTI ile kendi sınıfında rekor kıran VW bu seferde tuz gölüne Jetta’yı çıkardı.

Jetta’nın yer aldığı klasman olan BGC/C sınıfında bugüne kadar ki en yüksek hız 208 mil (334 km) olarak kayıtlara geçmiş.

335 km üzerine çıkacak

Golg GTI ile Pikes Pike yarışında rekora imza attıkları motor olan EA888 kod numaralı 4 silindir ve turbo beslemeli 500 hp makineyi; bu sefer Jetta’ya koyarak 335 km hızın üstüne çıkmayı planlıyorlar.

VW mühendisleri Jetta’yı bu yarışa uygun olacak şekilde yeniden tasarladılar. Bu değişim aslında belli sınırlamalar çerçevesinde yapılabiliyor. Motor, şanzıman ve performansa yönelik modifikasyonların dışında ralli ve diğer yarış arabalarından bildiğimiz bir takla kafesi, yere yaklaştırılmış süspansiyonlar; yüksek hızlara dayanabilecek olan özel lastikler ve bu hızlara ulaştıktan sonra Jetta’yı durdurabilmek için aracın arkasına yerleştirilmiş paraşütler mevcut.

11/17 ağustos tarihleri arasında düzenlenen yarış haftasında tuz gölü üzerine çıkacak olan Jetta kendi sınıfında dünyanın en hızlısı olmak için gaza sonuna kadar basacak.

Önceki İçerikMercedes Benz Türk’ten krize önlem paketi: İç yazışmanın tam metni
Sonraki İçerikBenzinde 46, motorinde 58 Kuruş zam
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz