Düşük talep nedeniyle Volkswagen tasarruf tedbirlerine başladı

10 milyar euroluk tasaruf sağlayacak tedbirler için sendika ile de anlaşma sağlandı.

Elektrikli araç talebinde beklenen çıkışın yaşanmaması ve teşviklerin kalkması şirketleri zorlamaya başladı. Volkswagen de bu nedenle düşen gelirlerini artıracak çareler arıyor. Halen VW Grubu işe alımları dondururken geçici işçileri işten çıkardı. Ayrıca Almanya fabrikalarındaki vardiyaları kaldırdı.

Düşen gelirlere çare arayan Alman otomobil üreticisi sendikayla da anlaşma yoluna gitti.  Anlaşma Volkswagen’in düşen gelirlerini artırmak için 10 milyar avroluk (11 milyar dolar) maliyet tasarrufu sağlanmasını içeriyor.
VW, bu ayın başlarında şirket çalışanlarına:
  • “idari personel maliyetlerini beşte bir oranında azaltmayı,
  • ürün geliştirme döngülerini 50 aydan üç yıla indirerek 2028 yılına kadar 1 milyar avro tasarruf etmeyi,
  • üretim sürelerini kısaltmayı ve planlanan üretim planını iptal etmeyi planladığını” bildirmişti.
Bu Wolfsburg’da 800 milyon avroluk yatırımala kurulan yeni Ar-Ge tesisinin çöpe atılması anlamına da geliyor.

 

Satın alma, üretim ve satış sonrası hizmetlerde iyileştirme ile yılda 1 milyara yakın tasarruf

Şirket, satın alma politikasında da iyileştirme sağlayarak yılda 320 milyon avro tasarruf etmeyi planlıyor. Otomobil üreticisinin tasarruf planlarında, satış sonrası hizmetleri optimize ederek yılda 250 milyon avronun üzerinde gelir elde etmek de bulunuyor. Tasarrufların bir başka odağını ise üretim sürelerini iyileştirerek yılda 200 milyon avronun üzerinde tasarruf yapmak oluşturuyor.
Teknik geliştirmede kullanılan test araçlarının sayısının yüzde 50’ye kadar azaltılması ve dijital testlerin artırılmasıyla yılda 400 milyon euro daha tasarruf sağlanacağı belirtildi.
Bu adımlar, 2026 yılına kadar 10 milyar avroluk kazanç elde etmeyi amaçlıyor ve bu da VW markasının aynı yıl itibarıyla iki katından fazla getirisini yüzde 6,5’e çıkarmasına yardımcı oluyor.
VW, maliyet düşürme hamlesinin 2024 sonuçlarına 4 milyar avroluk (4,4 milyar dolar) tutarında pozitif bir katkı sağlamasını istiyor.
1 yorum
  1. aho diyor

    Beter olsunlar. 60 yıldır attıkları kazıklara sayılsın. 5 yıldır yollarda elektrikli araçları var, daha 1 tanesi Türkiye ye gelmedi. İnşallah Çin ve Kore bu avrupalı markaları tarihe gömecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.