Egzozdan siyah veya beyaz duman çıkıyorsa !

 

Forumlarda, sosyal medyada veya farklı birçok yerde görüyoruz veya birbirimizle konuşurken duyuyoruz bu soruyu.

Egzozdan çıkan beyaz duman yada siyah duman nedir?
Arabama zarar verir mi ?
Motor yağ mı yakıyor ?
Dizeli yakamadığı için mi siyah duman var ?
Vs. vs. vs. sorular ve kullanıcıların akıllarına gelenler uzayıp gidiyor ve kullanıcıları  korkutuyor.

Aslında korkulması gereken durumlar mevcut !!!

Hangi dumanda korkmalıyız?

Siyah veya beyaz duman renkleri neyin habercisi?

Önce bunları kısaca özetleyelim.

Egzozdan beyaz duman çıkması ne demek?

Egzozdan çıkan biraz da maviye çalan beyaz duman kötü şeylerin habercisi. Maviye çalan beyaz duman motorunuzun “bittiğinin” göstergesidir.

“Bitti”yi açıklayalım; Motor yağınız, motorun içine, silindirdeki yanma odalarına girer ve benzin veya dizel ile birlikte yanar.

Bu durum, aşınan veya yüksek km’ler yapan araçların motorlarının yenilenmesi gerektiği anlamına gelir. Yüksek km olmasa da yağ bakımları düzenli yapılmamış yada çok hor kullanılmış araçların başına gelmektedir.

Fotograftaki Toyota Yaris, sadece 130 bin kmde. Motor dayanıklılığı bakımından oldukça sağlam olması ile tanınır. Diğer bir çok Toyota modeli gibi. Ne yazık ki bakımları yapılmamış, geç yapılmış ve bu gecikmeler bu Yaris’in motorunu tüketmiş.

Aşırı ısı ve yanma nedeniyle özelliğini yitirmiş yağ, görevini yapamamış ve krank, piston, segman gibi hareketli parçalara geri dönüşü olmayan hasarlar vermiştir. Motor komple sökülerek, yeniden motor yapılması gerekir. Arabanın markasına göre bu 5 ile 50.000 lira arasında değişebilir.

Mavinin çok basit sebepleri de olabilir. Külbütor contanız aşınmıştır ve yukarıda bahsettiğim motor yağı yine motora girer, fakat çok pahalı olmayan, basit bir conta ve pahalı olmayan bir işçilikle sorun çözülebilir.
Motor teknolojisinde benzer başka bir çok basit sorunda olabilir.

 

Egzozdan siyah duman çıkması

Egzoz gazı simsiyah olarak ortalığı duman kaplayacak şekilde çıkıyorsa, arabanızın arkası simsiyah hale geliyorsa, önemli bir sorununuz var demektir. Genellikle siyah duman, mavi duman gibi büyük sorunların belirtisi değildir. Egzozunuzdan çıkan siyah dumanın ilk sebeplerden biri motorunuzdaki ateşleme sorunlarından kaynaklıdır ve genellikle dizel motorlarda biraz daha sık karşılaşılmaktadır. Ateşleme zamanınızdaki sapmalar ve zamanlama hataları sebebi ile yakıtınızı düzgün yakamadığınızı gösterir ve ilk belirtisi yakıt sarfiyatınızın artmasıdır.

Bunun dışındaki başlıca sebeplerden biri de EGR valfi arızasıdır. EGR arızasını çözmek için servislerde bu parça hiç ucuz olmayan fiyatlarla değiştirilebilir ve bozulmasının en önemli sebeplerinden biri kötü yakıttır. Bu soruna başka ve çok daha ucuz bir çözüm ise yazılımsal olarak EGR valfi iptalidir. Ama unutmamak gerekiyor ki bu iş yasak ve kanun dışıdır.

TUVTÜRK, “muayene için” sms ile uyarıyor ama

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.