Ehliyetinizdeki kan grubunuz doğru kan grubunuz mu? En kolay kan grubu öğrenme yöntemi nedir?

Sürücü belgesi veya kimlik kartı değişikliği için önce nüfus müdürlüklerinden randevu alınması gerekiyor. Bazı belgelerin bu randevuda hazır bulundurulması şart. Kan grubunuzu gösteren kart da bunlardan biri. Bu belge olmadan yeni nesil sürücü belgesi ya da kimlik alınamıyor.

Dikkat, mevcut ehliyetlerinizde yazan kan grubunuz yanlış olabilir. Bir çok kişi kan vermediği halde kan grubunu annesi yada babasının kendisine söylemesi ile öğrenir. Günümüzde ehliyet alırken sağlık merkezlerinden alınan kan grubunu belirten evrak ile kimliklerimize kan grubumuz yazılabiliyor.

Yetkililer, kan grubunuzu öğrenmenin en gerçekçi yönteminin aile hekiminizin uygulayacağı kan testi ve devlet hastanelerinde yapılacağını özellikle belirtiyorlar.

Bu iki yöntemin haricinde özel sağlık kuruluşları ve Kızılay sizin için değişik seçenekler olacaktır.

Herhangi bir Kızılay Kan Merkezi’ne giderek, kan bağışı yapmanız durumunda kan grubunuz ve bunun yanında kan yolu ile bulaşan hastalıkların testleri de otomatik olarak kişinin verdiği bir ünite kana uygulanır. Böylelikle doğru kan grubunuzu öğrenir ve kan yolu ile bulaşan bir hastalığınız olup olmadığınızı öğrenmiş olursunuz.

Kızılay Kan Merkezi’ne yaptığınız bağıştan bir gün sonra sonucu teslim alabilirsiniz.

Kızılay’dan kan grubunuzu nasıl öğrenebilirsiniz?

Nüfus cüzdanınız ile başvurarak, bir form doldurmanız gerekiyor. İlk kontrolünüz yapıldıktan sonra doktor tarafından değerlendirilirsiniz. Uygun görülen kişiler kan bağışı yaparlar. Bu bağış yapıldıktan 1 gün sonrasında Kızılay’ın merkezlerinden kan grubunuzu gösteren kartınızı  ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Kan bağış süreci form doldurma, muayene olma, kan bağışı yapma ve ikramlardan tüketme ortalama 30 dakika sürüyor. Bu süre diğer kuruluşlarda kan bağışı kartı almak için geçireceğiniz süreden daha kısa bile olabilir.

Hem kan grubunuzu öğrenmiş olursunuz hem de Hepatit B, Hepatit C, HIV ve Sifiliz testleriniz yapılır. Sağlıklı bir birey olarak sağlığınızı sizler kadar iyi olmayan kişiler ile paylaşmış onlara yaşam vermiş olabilirsiniz.

Kan grubumu öğrenmek için ne kadar ödeyeceğim?

Ehliyet, yeni iş için gereken evraklar, spor okulu, öğrenci servisi gibi bir çok noktada kan grubu kartı beyanı zorunlu. Yukarıda yazdığımız ve onların benzeri yerler için kan grubu belgesi çıkartmak istediğinizde devlet hastaneleri veya özel sağlık kuruluşları 10 – 50 lira arasında tutarlar talep ediyorlar.

Kan grubu kartı ne işe yarar?

Kan grubu kartı yada kimliklerinizde yazan kan grubu kartı sadece bürokratik işlerde işe yarar.

Sonuç olarak sadece ehliyetinizi çıkartmak için özel bir sağlık kurumundan alınmış ve kesin olmayan kan grubu kartınıza bakarak hiç bir doktor kan transferi yapmaz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.