Elektrikli Astra-e için öncelikli pazar Türkiye oldu

Stellantis markalarından Opel, TOFAŞ çatısı altına geçmeden, Türkiye yol haritasını açıkladı. Bu önemli açıklama Opel CEO’su Florian Huettl‘dan geldi. Huettl geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret etti. Sonrasında gazetecilerle biraraya gelen CEO, yeni dönem için neler yapacaklarını aktardı. CEO’nun açıklamasında, 2028 tamamen elektrikli araç satacak olan markanın Türkiye adımları kendini hissettirdi. 3-4 ay içerisinde piyasaya çıkacak elektrikli Astra-e, öncelikle Almanya, İngiltere ve Türkiye’de satışa çıkacak.

Önümüzdeki süreçte Crossland‘in yerini alacak yeni B-SUV ile yeni Grandland‘in satılacağı ilk pazarlardan biri Türkiye olacak.

Bütün bunlar Opel’in yeni dönem elektrikli araç markası olma planları için. Marka, Türkiye’yi kendisi için çok önemli ülkeler arasında sayıyor. Türkiye de onu yanıltmıyor: Çünkü 2022 yılında Opel’in Avrupa pazar payı yüzde 4. Bu oran Türkiye’de yüzde 4.7. Opel’in 2022 çıkışında Corsa ve Crossland modellerinin payına dikkat çekiliyor. Opel, Türkiye’nin 7. markası oldu ki 2021 yılında ilk 10 içinde yer alamıyordu.

Opel’in Türkiye pazarındaki çıkışı, onu Opel dünyasında 5. ülke konumuna yükseltmiş. Opel’in yükselişini destekleyen bir diğer ülke Fas olmuş.

6.nesil-opel-astra-e
2028’de Avrupa’da sadece elektrikli Opel satılacak.

2028’de Avrupa’da sadece bataryalı elektrikli araç satacak

Opel CEO’su Avrupa’da 2028 itibarıyla sadece bataryalı elektrikli araç satacaklarını vurguladı.

Huettl, sözlerini şöyle sürdürdü:“Türkiye’de, çok başarılı bir yıl geçirdik. 2022 bizim için sadece bir başlangıç. Önümüzdeki iki sene Türkiye’de ürünler açısından çok ciddi bir atağa geçeceğiz. Bataryalı elektrikli Astra versiyonunun lansmanı 3-4 ay içinde yapılacak. Yeni kompakt elektrikli aracımız, ilk olarak 3 ülkede; Almanya, İngiltere ve Türkiye’de lanse edilecek.”

2023-Opel-MOkka-elektrik-menzil artırdı

Elektrikli Astra pazara hareketlilik katacak

CEO Huettl, Türkiye’de başlayan elektrifikasyona geçiş hareketinin öncüsü olmak istediklerini de belirtti. Elektrikli Astra-e modelinin önümüzdeki aylarda bu piyasaya çok büyük hareketlilik getireceğine dikkat çekti.

2024 yılında yollara çıkacak Grandland modeli de öncelikle Türkiye pazarına sunulacak. Yeni kompakt SUV içten yanmalı ve elektrikli motor seçeneklerine sahip olacak.

Yine Crossland modelinin yerini alacak yeni B-SUV için de Türkiye önceilkli pazar olarak belirlendi. OPEL CEO Florian Huett,Bu araç özellikle Türkiye pazarı için önemli ölçüde ilgi çekici bir araç olacak” dedi. Bu araç tam elektrikli olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.