Elektrikli BMW i4 ne zaman yola çıkacak

BMW model sayısı kafaları karıştıracak kadar çoğaldı. 1’den 8’e kadar olan seri, bunların X versiyonları derken şimdi bir de elektrikli i serileri ortaya çıkmaya başladı. Bildiğiniz gibi BMW i3, i8 5-6 senedir yollarda ama diğer seri peşpeşe yola çıkmaya hazır hale getiriliyor. BMW, markanın karakteristik temel özelliklerini elektrikli modeller çağına aktarmak istiyor. Geliştirilmekte olan BMW i4 bunlardan biri; dahası BMW Group’un premium orta sınıfta tamamen elektrikle çalışan ilk modeli. Dört kapılı bir Gran Coupé’nin konfor ve işlevselliklerini elektrikli bir sürüş keyfiyle birleştirmeyi hedefliyor.

Elektrikli BMW i4, 2021 yılında üretilemeye ve satışa sunulmaya başlayacak. 2020’den sonra üretilecek olan BMW iX3’ün öncülük edeceği beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi ile şekillenecek. Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi ile BMW i4, sportif performansta 600 km’ye varan yeni menzile ulaşacak.

BMW bugün en geniş elektrikli ve plug-in hibrit model yelpazesine sahip markalardan biri; 2023 yılına kadar, BMW Group elektrikli 25 modele sahip olacağını deklare etti.

BMW i4’ü 530 HP güç taşıyacak

Beşinci nesil eDrive teknolojisinde elektrik motoru, güç elektroniği, şarj ünitesi ve yüksek voltajlı batarya yeni geliştirilerek sahada kullanılmaya başlıyor. 2020’den itibaren, beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi önce BMW iX3’te, ardından BMW iNEXT ve BMW i4’te tanıtılacak. BMWi4 için geliştirilen elektrik motoru, mevcut BMW modellerinde V8 motor seviyesine ulaşan yaklaşık 390 kW / 530 hp’lik bir maksimum güç sunacak.

Beşinci nesil BMW eDrive en yeni pil hücresi teknolojisine sahip yeni tasarlanmış yüksek voltajlı bir pil içeriyor. BMWi4 için geliştirilen yüksek voltajlı akünün tasarımı, son derece yassı tasarımı ve optimize edilmiş enerji yoğunluğu ile dikkat çekiyor. Yaklaşık 550 kilogram ağırlığında, 80 kWh enerji içeriğine sahip. Bu da BMW i4’e yaklaşık 600 kilometre menzil sağlıyor.

Tamamen elektrikli BMW i4, 2021’den itibaren üretilecek ve ardından küresel otomotiv pazarlarında piyasaya sürülecek. Yeni model, Münih’teki BMW fabrikasında plug in hibrit/konvansiyonel BMW 3 Serisi Sedan, geleneksel motora sahip BMW 3 Serisi Turing ve 2020 yazından itibaren plug-in hibrit motorlu BMW 4 Serisi Coupé ile birlikte üretilecek. BMW i markasının ilk Gran Coupé’si yaklaşık 4.0 saniyede 0’dan 100 km / s’ye çıkacak.

BMW i4’ün yüksek voltajlı aküsü yaklaşık 35 dakika içinde yüzde 80 şarj olabiliyor. 6 dakikalık şarjla 100 km gidebilecek.

Önceki İçerikEkim ayı en çok satan otomobiller listesi açıklandı
Sonraki İçerikAston Martin motosiklet yaptı, sadece 100 adet üretilecek
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz