Elektrikli Honda ön siparişe çıktı

Yılsonunda tanıtılacak elektrikli Honda, İngiltere, Almanya, Fransa ve Norveç’te rezervasyon almaya başladı. İlk otomobiller 2020 ilkbahardan itibaren teslim alınmaya başlayacak. Honda’nın yeni kompakt elektrikli otomobili, markanın 2025 yılına kadar Avrupa’da sattığı tüm otomobillerde elektrikli teknolojiyi kullanma stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Hemen belirtelim, Türkiye ön sipariş kapsamında olmayacak.

Honda, prototipte kullanılan Yan Ayna Kamera Sistemi’nin seri üretim aşamasında Honda e’de standart olarak yer alacağını açıkladı. Yan Ayna Kamera Sistemi; tasarım, güvenlik ve aerodinamik açıdan avantajlara sahip.

Geleneksel yan aynanın yerini alan küçük kameralar, görüntüleri araç içine yerleştirilen iki adet 6 inçlik ekrana aktarıyor. Söz konusu ekranlar ön konsolun her iki ucuna ergonomik açıdan sürücünün rahatlıkla görebileceği bir noktada sürücüye doğal bir görünüm sunacak şekilde konumlandırılıyor.

Yeni nesil kamera teknolojisi, otomobilin modern, yalın ve basit bir tasarıma sahip olmasına yardımcı olurken; Honda e’nin seri üretim versiyonunu çıkıntısız A sütunları ve gömme kapı kolları tamamlıyor. Geleneksel yan aynaların aksine, kameralar otomobilin genişliğine dahil olup tekerlek kemerlerinin dışına taşmıyor.

Kör nokta yüzde 50’ye kadar azalıyor

Sadece görünümü iyileştirmekle kalmayan kameralar, aynı zamanda aerodinamik sürtünmeyi; geleneksel kapı aynalarına kıyasla yaklaşık yüzde 90 azaltıyor. Bu da aracın verimliliği ve menzili noktasında kazanım sunarken, tüm araç için yaklaşık yüzde 3,8’lik bir iyileşme sağlıyor. Ayrıca, normalde daha yüksek hızlarda yan aynalar nedeniyle oluşan rüzgar gürültüsünde önemli bir azalma oluyor. Kamera ünitesi gövdesi lens üzerine gelmeyecek şekilde tasarlanırken; su birikimini engellemek için lens yüzeyinde su tutmayan bir kaplama bulunuyor.

Sürücü araç ayarları üzerinden ‘normal açı’ ve ‘geniş açı’ olmak üzere; iki farklı görüş açısından birini seçerek geleneksel aynaya oranla kör noktayı normal açıda yüzde 10 ve geniş açıda yüzde 50 kadar azaltabiliyor. Ayrıca geri vites seçildiğinde geliştirilmiş kamera açısına ek olarak ekranda kılavuz çizgileri beliriyor.

200 km elektrikli menzile sahip Honda e ‘hızlı şarj’ özelliği ile 30 dakikada yüzde 80 şarj kapasitesine ulaşıyor.

Kişiselleştirilebilir iki adet dijital dokunmatik ekran yolcuların bağlanabilirlik gereksinimlerini karşılıyor. Otomobilin sportif arkadan itişli mimarisi; gelişmiş elektrikli güç ve aktarma organı ile yüksek performanslı batarya kiti, eğlenceli ve dinamik bir sürüş deneyimini beraberinde getiriyor.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.