Emisyon skandalı yaramadı

VW-Golf-GTI

Emisyon skandalının patlak vermesi Volkswagen’in Amerika’daki satışlarını olumsuz etkiledi. Dizel motorlu otomobillerin satışlarının durdurulması ve bayi stoklarının azaltılması Volkswagen Amerika’nın satışlarının yüzde 25 azalmasına neden oldu. Kasım ayı boyunca yalnızca 23.882 adet otomobil satıldı. VW markasında yaşanan büyük durgunluğun başlangıcından beri satışlar ilk kez bu kadar keskin bir şekilde düştü.

Volkswagen Amerika COO’su Mark McNabb yayınladığı bildiride, Volkswagen’in TDI motorları üzerinde düzeltme çalışmaları yaptığına değinerek; “Bu süre zarfında müşterilerimize ve bayilerimize sabırları ve sadakatleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

VW CEO’sundan zarar tahmini

2014 yılının Kasım ayında gerçekleşen 31.725 adetlik satışın 5.462 adedini dizel motorlu araçlar oluştururken; bu yıl dizel satışlarında yüzde 9’luk düşüş yaşandı. Model bazında bakıldığında Jetta’nın satışları yüzde 23, Passat’ın satışları yüzde 60 düştü.

Volkswagen Grubu kanatları altında faaliyet gösteren Audi’nin ABD’deki satışları da yalnızca yüzde 0.4 arttı.

Pazarı teğet geçti

Önceki İçerikHintli otomotivcileri muson yağmurları vurdu
Sonraki İçerikZararına satış
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz