En değerli otomobil üreticisi Tesla 135 bin aracı yuvasına çağırıyor

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Dokunmatik ekranlarla ilgili sorun, bir süredir NHTSA ve Tesla‘yı meşgul ediyor. NHTSA yetkilileri, geçtiğimiz yılın haziran ayında çok sayıda şikayetin ardından bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın duyulmasıyla birlikte dünyanın en değerli otomobil üreticisi Tesla; Model S ve Model X otomobillerinde yaşanan arızalar nedeniyle 135 bin aracı geri çağırmaya hazırlanıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’ya; arızalı dokunmatik ekranların çarpışma riskini artırabileceği düşüncesiyle; Ocak ayında geri çağırma talebinde bulunmasına işaret eden bir mektup göndermişti.

Tesla mektuba hemen bir yanıt vermemeyi tercih etti. Ancak sorundan etkilenen Tesla sürücüleri; ne yapacaklarını bilemediklerine dair e-postalar yağdırmaya başlayınca şirket kararını değiştirdi.

En değerli otomobil üreticisi Tesla 135 bin aracı yuvasına çağırıyor

Sorun, 2012 ile 2018 arasında üretilen Model S sedanlar ile 2016 ile 2018 arasındaki Model X SUV modellerini etkiliyor. Problemin, ekranlarda kullanılan ve bir dizi güvenlik sorununu etkileyebilecek bellek çipiyle ilgili olduğu öne sürülüyor. Sorunlar arasında arka görüş kamerası görüntülerinin ısıtma, iklimlendirme, buz çözme kontrollerinin kaybı ve otopilot özelliği ile ilişkili olası sesli uyarılar da yer alıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi‘ne göre; benzer sorunlar nedeniyle başka otomobil üreticileri de geri çağırma hizmeti vermek zorunda kaldı. Alman Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu da sorunları incelemeye devam ediyor.

Geri çağırma kapsamına giren bir Tesla modeline sahip olan müşterilere gönderilen e-postaya göre; Tesla’nın sorunu kabul ettiği ve etkilenen modelleri geri çağırmaya “gönüllü olarak” karar verdiği belirtiliyor.

15 Ocak itibariyle piyasa değeri açısından dünyanın en değerli otomobil markası unvanını eline geçiren Tesla; Kuzey Amerika’daki yaklaşık 135 bin aracın geri çağırma operasyonunu Mart ayı sonlarında başlatacak.

Önceki İçerikOcak 2021 satışları şaşırtıcı; hangi marka önde!
Sonraki İçerikPaul Walker araba koleksiyonu : BMW M1 eksildi
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz