En pahalı Ford, Türkiye’deki tek sahibine ulaştı!

Dünyada sayılı otomobil tutkunu için üretilen Ford GT40, Türkiye’deki tek sahibine ulaştı. İsviçre’de teslim edilen Yeni Ford GT40, bir kaç günlük lojistik süresi sonrası İstanbul’da günyüzüne çıktı.
2 milyon Euro’yu aşan fiyat etiketiyle en pahalı Ford ünvanın hakeden #GT40’ın sahibi #İntercity ve İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak.
Süper spor otomobillere olan merakı ve büyük bir garajı bulunan Ak tarafından, Yeni Ford GT40 yılbaşında sipariş edildi.
Vural Ak, sosyal medya hesaplarından “İki nesil birarada, eski ve yeni GT” şeklinde iki GT’nin yanyana fotoğrafı ile haberi duyurdu.
Ford tarafından anavatanı Detroit’te Ocak ayında sergilenen GT40’ın dünyada sadece 500 adet üretileceğini hatırlatalım.
Ve bu sınırlı üretim içerisinde Türkiye’ye ayrılan kota 1 adet.
Yeni Ford GT40 yerden toplam 40 inç (101,6 cm) yüksekliğinde olduğu için GT sonuna 40 rakamını aldı.
GT serisinin hikayesi ise oldukça ilginç; 1960 ve 1965 yılları arasında Le Mans yarışlarının tek kazananı Ferrari idi. Bunu kırmak isteyen Henry Ford, Ferrari’yi almak istedi. Ferrari yarış mühendisliğini satmaya yanaşmadı.
Bunun üzerine Henry Ford İngiltere’de yer alan Lola Cars isimli mühendislik firması ile anlaşıp yarış otomobili için siparişini verdi.
Aranan kan bulunmuştu; Amerikan motor Avrupalı şasi! 1965 ve 1969 yılları arasında Le Mans yarışlarında Ferrari’yi geride bırakan Ford, kupaları GT40 ile 4 yıl boyunca kazandı.
Kazandığı başarılardan sonra GT40 tozlu raflara kaldırıldı.
1983 yılında Steve Saleen tarafından kurulan yarış mühendisliği üzerine çalışan Saleen markası Ford lisansı ile 2004 yılında yeni GT40 için tekrar kolları sıvadı.
Yeniden tasarlanarak üretilmeye başlanan GT40, 2005 ve 2006 yıllarında toplam 4038 adet satıldı.
2015 yılında GT40 Cenevre otomobil fuarında bir kez daha ortaya çıktı. 3500 cc çift turbolu V6 Ecoboost motora ve 7 ileri şanzımana sahipti.
Le Mans’ı kazanmasının üzerinden 50 yıl geçen bu ikonik yarış arabası GTE sınıfında yarışlara katılıp yıl dönümünde yine zafere ulaştı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.