Erdemir’de rota otomotive çevrildi

 

Ali Pandır

Kasım 2013'te Tofaş'ın 2006-2012 yılları arasında CEO'luk görevinde bulunan duayen otomotivci Ali Pandır'ı Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getiren Erdemir, dünyanın sayılı demir-çelik üreticileri arasına girme hedefiyle belirlediği 2020 Vizyonu doğrultusunda emin adımlar ilerliyor.

Otomotive özellikle ağırlık verdiklerini belirten Erdemir'in Başkanı Pandır, “Otomotiv sektöründe payımızı yüzde 50’ye oturtmak istiyoruz. Bu sektörde her türlü gelişmeye bizim de ayak uydurmamız lazım. Şu anda otomotivdeki payımız yüzde 35. Bu payımızı arttırmak ve otomotiv sektörü ile diğer sektörlerin ihtiyacı olan nitelikli ürünlerin geliştirilmesi amacıyla Erdemir çatısı altında Türkiye’nin ilk çelik Ar-Ge merkezlerinden birini kurduk” açıklamasını yaptı. Ali Pandır, Erdemir'in otomotiv alanındaki hedeflerini daha önce verdiği demeçte şöyle aktarmıştı: "Erdemir olarak bir aracın yüzde 50'sini yapabiliyoruz. Biz bu oranı yüzde 70'e çıkarmak istiyoruz. Geri kalan yurtdışından ithal ediliyor. Yeni galvaniz hattı kuruyoruz, haddehane yenileniyor. Metalurji Ar-Ge'si yapmaya çalışıyoruz. Otomotivde sürekli yenilikler oluyor. Buna ayak uydurmak gerekiyor. 4-5 yıl içinde sadece Türkiye'deki otomotiv üreticilerin değil Mercedes, BMW, Volvo gibi dünya devlerine sac ihraç etmeyi planlıyoruz. Hayalimiz o."

 

En büyük müşterisi Ford

Erdemir, Türkiye'de Uzakdoğulu üreticiler dışında tüm otomotiv markalarına ürün tedarik ediyor. En büyük müşterisi Ford Otosan. Oyak Renault ve Tofaş, Erdemir'in diğer büyük alıcıları. Yılda 8.7 milyon ton çelik üreten grup, 40 ülkeye ihracat yapıyor. Erdemir, Dacia'nın Fas ve Romanya'daki tesislerine sac gönderiyor.

Önceki İçerikHonda’dan üç parmak bal!
Sonraki İçerikLada Vesta yola çıkıyor
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz