Fiat Fiorino yenileniyor

Peugeot-Bipper-Citroen-Nemo-Fiat-Fiorino-Mini-Cargo-onaylandi

Yeni CEO Cengiz Eroldu'nun ilk açıklaması yeni yatırım oldu. Tofaş'ın FCA Italy (Fiat Chrysler Automobile) ile birlikte planladığı küçük hafif ticari araç segmentindeki yeni Minicargo facelift (makyaj) projesi kabul edildi.

Böylece TOFAŞ, 1 yıl içinde üretim bantlarından 8 modelin indiği, hafif ticari araç ve otomobil üretimini birlikte şürüten Türkiye'nin en büyük otomotiv tesisi haline gelecek.

TOFAŞ, Mini Cargo adıyla Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroen Nemo modellerini üretiyor. 

KAP'a yapılan açıklamada, kararın Tofaş Yönetim Kurulu tarafından onaylandığı belirtilerek, "2016 yılının ilk çeyreğinde üretimine Tofaş Bursa fabrikasında başlanılması öngörülen projede, homologasyon harcamaları ile birlikte yaklaşık 70 milyon dolar yatırım yapılması öngörülmektedir" denildi.

Açıklamaya göre, 2016-2021 yılları arasında, önemli miktarı ihracat pazarlarına yönelik olmak üzere, toplam 260 bin adet araç üretimi planlanıyor.

Tofaş 19 Ocak'ta yaptığı açıklamada Tofaş'ın Ar-Ge ve yeni modellere odaklı stratejisini sürdürdüğünü, ticari araç segmentindeki yatırımlar için kullanılmak üzere 250 milyon euroya kadar uzun vadeli dış finansman sağlayacağını açıklamıştı. Şirket bu finansmanı nerede kullanacağına ilişkin detay vermemişti.

Konuyla ilgili konuşan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu:

“2007’den bu yana toplamda 880 bin adet Mini Cargo üreterek bunun yaklaşık 650 bin kadarını da ihraç ettik. Ayrıca, 1,4 milyar dolara ulaşan yeni model yatırımlarımızın ertesinde Fiorino modelimizle ilgili aldığımız bu kararla, Fiat markasıyla ticari araç pazarında liderliğimizi sürdürmeyi hedeflerken, yeni otomobil yatırımlarımızla iç pazardaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz” dedi.

 

880 bin üretti, milyonu geçecek

TOFAŞ, ik yollara çıktığı 2007 yılından bu yana 880 bin adet Mini Cargo üretti. Bunun yaklaşık 650 bin kadarını da ihraç etti.

Yeni Mini Cargo için makyaj öncelikle Fiat Fiorino için geçerli olacak. Peugeot ve Citroen için iki yıl boyunca mevcut Bipper ve Nemo modelleri üretilecek. Her iki marka da mevcut modelleri iki yıl daha alma garantisi verdi. 2 yıl sonra bu markalar makyaj operasonuna katılıp katılmayacaklarına karar verecekler.

Böylece TOFAŞ, Opel için eski Doblo, Ram ve Fiat için yeni Doblo, Peugeot ve Citroen için Bipper ve Nemo, Fiat için yeni Fiorino, Linea sedan modellerini üreten bir tesis haline geldi.

Önümüzdeki günlerde yeni bir B sedan ile C hatcbcak ve stationwagon üretimini de başlatacako lan TOFAŞ böylece 8 modelin üretimini gerçekleştirmiş olacak.

TOFAŞ halen 1.4 milyar dolarlık yeni yatırım kararını hayata geçiriyor.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.